Slovenská polícia bude jazdiť na nových vozidlách so zmenenými farbami, financuje ich Európska únia


Foto: Slovenská polícia bude jazdiť na nových vozidlách so zmenenými farbami, financuje ich Európska únia Foto: Facebook/Ministerstvo vnútra SR

Slovenskí policajti začnú už budúci rok jazdiť bezpečnejšie, ekonomickejšie a s nižšími emisiami. Do vozového parku polície pribudnú stovky automobilov získaných vďaka finančným zdrojom Európskej únie. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v príspevku na sociálnej sieti.

Nové vozidlá budú financované zo zdrojov európskeho projektu Plán obnovy a odolnosti. Zakúpené automobily musia spĺňať stanovený maximálny emisný limit, ministerstvo vnútra preto uvažuje najmä nad elektrickými vozidlami a plug-in hybridmi. Súčasťou obnovy vozového parku polície je aj zmena dizajnu a farieb policajných áut.

„Nové farby používajú polície naprieč Európou. Odborníci vybrali žltú, pretože má špeciálne fyzikálne vlastnosti, má vysokú viditeľnosť aj za znížených svetelných podmienok. Kombinácia týchto farieb je považovaná celosvetovo za farbu polície,“ uviedol prezident Policajného zboru Štefan Hamran.

Najviac nových automobilov by mal získať práve Policajný zbor Slovenskej republiky, pre ktorý bude nakúpených až 705 vozidiel. Ďalších 47 kusov nízko-emisných áut poputuje k enviro polícii a na Odbor riadenia kriminálnych analýz. Národná centrála osobitých druhov kriminality zas dostane 8 dodávok špeciálne upravených pre vyšetrovateľov.


„Ľudia na Slovensku si zaslúžia moderný Policajný zbor, na ktorý sa budú môcť spoľahnúť v ktoromkoľvek okamihu. Polícia si zase zaslúži podmienky na profesionálny výkon hodný 21. storočia. Nové autá by Policajný zbor mohol postupne začať dostávať v priebehu budúceho roka,“ prisľúbil minister vnútra Roman Mikulec.

Obnova osobných vozidiel autoparku ministerstva vnútra by mala byť podľa aktuálneho konceptu ukončená do roku 2031. Cieľom nákupu nových vozidiel je aj znižovanie priemerného veku služobných automobilov, ktoré zvýši bezpečnosť posádok a pomôže s úsporou financií pri nákupe pohonných látok.

Aktuálne sa vo vozovom parku polície nachádza viac než 900 vozidiel starších ako 15 rokov a takmer 2-tisíc automobilov, ktoré slúžia už viac ako 12 rokov. Tisícky vozidiel pritom prekročili hranicu 200-tisíc najazdených kilometrov. V predošlých dňoch získali policajti 60 nových vozidiel značky KIA Ceed, zatiaľ však s pôvodným dizajnom.

„Ide o stroje nižšej strednej triedy typu Combi na benzínový pohon, ktoré nahradia opotrebované vozidlá vyradené z policajného autoparku. Obstaranie vozidiel sa zrealizovalo pred zámerom zmeniť dizajn policajných vozidiel, preto sú ešte v pôvodných polepoch. Tieto autá sú určené pre krajské a okresné policajné riaditeľstvá, kriminálnu políciu a Úrad pre ochranu ústavných činiteľov,“ vysvetlilo ministerstvo vnútra.

Prečítajte si viac: