Vysoké teploty trápia aj zvieratá. Akú starostlivosť v horúčavách potrebujú?


Foto: Vysoké teploty trápia aj zvieratá. Akú starostlivosť v horúčavách potrebujú?

Celé Slovensko aktuálne trápia vysoké teploty, ktoré zasiahli ja zavieratá. Rovnako ako pre ľudí, aj pre zvieratá je nutné dodržiavať pitný režim a zdržiavanie sa v chladných priestoroch. Venčenie je vhodné buď v skorých ranných hodinách, alebo neskôr večer, keď teploty nie sú až také vysoké.

„Dôležité je vyhýbať sa počas horúčav náročným fyzickým aktivitám ako beh pri bicykli, náročné tréningy, aportovanie a podobne. V teple na rozhorúčenom asfalte trpia aj psie vankúšiky a je vhodné ich ošetrovať masťou na labky, prípadne sa asfaltu úplne vyhnúť,“ vysvetľuje veterinár Bajužík z Veterinárnej kliniky v Žiline.

Psy s chronickými ochoreniami majú počas veľkých horúčav najväčší problém, a to predovšetkým psy s ochorením srdca a psy so zlyhávaním obličiek, ktorí sa počas tepla zvyknú zhoršovať a častejšie vyhľadávajú veterinárne ošetrenie.

„Samostatnou kapitolou sú brachycefalické plemená (buldog, francúzsky buldoček, mops a ďalšie). U týchto plemien trpiacich brachycefalickým obštrukčným syndrómom je dýchanie už normálne sťažené a pri extrémnom teple a hyperventilácii dochádza k opuchu dýchacích ciest a naozaj život ohrozujúcemu duseniu,“ dodáva Bajužík s tým, že tieto zvieratá  je naozaj dôležité umiestniť v chladných alebo klimatizovaných miestnostiach a včas vyhľadať v stave ohrozenia veterinárnu pomoc.