Trenčiansky hrad navštívilo viac ako 120 000 návštevníkov, v novom roku sprístupnia ďalšie priestory


Foto: Trenčiansky hrad navštívilo viac ako 120 000 návštevníkov, v novom roku sprístupnia ďalšie priestory Foto: Trenčiansky samosprávny kraj

Správcom Trenčianskeho hradu, pýchy kraja, je Trenčianske múzeum, ktoré vďaka viacerým kultúrnym podujatiam každoročne privedie na hrad tisícky návštevníkov. V uplynulom roku sa konalo viacero nových podujatí, ako napríklad Dračí deň, kedy mohli rodiny na hrade púšťať s deťmi šarkanov, alebo Kráľovstvo svetlonosov, ktoré zaujalo možnosťou vyrezávať ozdoby z ovocia a zeleniny. 

„Unikátom tohto roku boli inscenované prehliadky s názvom Čriepky minulosti. Návštevníci mali počas víkendov bežnú prehliadku spestrenú zábavnými a hravými scénkami s historickým kontextom,“ priblížila Michaela Tíšková, referát marketingu a propagácie Trenčianskeho múzea.

Aj v roku 2017 sa hradu podarilo prilákať viac ako 120 000 návštevníkov. Do štatistiky však ešte nie je zahrnutý mesiac december. Najvyššia návštevnosť bola v roku 2017 počas letných mesiacov.

Trenčianske múzeum plánuje aj v budúcom roku mnohé zaujímavé podujatia, ktorými sa opäť pokúsia prekročiť hranice návštevnosti. Hradná detektívka, Večera pre deti z detského domova alebo Trenčianske hradovánky prilákali nie len deti, ale aj dospelých. V budúcom roku plánuje marketingové oddelenie ďalšie nové akcie a atrakcie. 

K veľkým úspechom hradu patrí nepochybne Certifikát výnimočnosti za rok 2017 od spoločnosti TripAdvisor. 

V minulom roku prešiel hrad viacerými rekonštrukciami a zmeny sa dočkal aj interér Matúšovej veže, či suterén Katovho domu. Na Matejovej veži zas ožili všetky súkolia hodín. „Myšlienka oživiť hodiny na Matejovej veži pochádza priamo od návštevníkov hradu. Už dlhšie sme sa zaoberali nápadom sprevádzkovať hodiny, oslovil nás majster hodinár Zoltán Lancz, ktorý nám ponúkol svoje služby,“ vysvetlil riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko. 


Začiatkom septembra bola tiež otvorená kaviareň Na ceste, ktorá sa nachádza práve v priestoroch Katovho domu, v suteréne. Kaviareň je zároveň chránenou dielňou, v ktorej pracujú čašníci s mentálnym hendikepom. 

„Kaviareň zriadil a zároveň aj prevádzkuje Rotary Club Trenčín Laugarício. Čašníci s hendikepom v kaviarni pracujú pod dohľadom asistentiek, ktoré sa o nich starajú,“ uviedla prezidentka klubu Hana Tisová. Voľné priestory pre účel kaviarne poskytlo Trenčianske múzeum v Trenčíne len za cenu energií, aby pomohlo dobrej veci.

Trenčiansky hrad čaká sprístupnenie ďalších priestorov a nová cyklotrasa priláka ďalších návštevníkov na bicykloch. 

Vďaka projektu Na bicykli po stopách histórie, ktorý vznikol v spolupráci TSK s mestom Brumov-Bylnice v Zlínskom kraji, vznikne nová cyklotrasa, ktorá postupne prepojí hrad Brumov s bránami Trenčianskeho hradu. 

„Spoločný projekt Trenčianskeho samosprávneho kraja, mesta Bučovice v Juhomoravskom kraji a mesta Trenčín pod názvom TreBuChET sprístupni verejnosti tie časti hradu, ktoré doteraz nemali návštevníci možnosť vidieť. Rekonštrukciou prejde južné opevnenie Trenčianskeho hradu aj prístupová cesta s náučným chodníkom od Pamätníka umučených na Brezine cez Čerešňový sad,“ informuje TSK o sprístupňovaní ďalších priestorov hradu. 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj