Chcete si nazbierať jahody? Tieto jahodoviská v Trenčianskom kraji už majú otvorené, vieme aj cenu


Foto: Chcete si nazbierať jahody? Tieto jahodoviská v Trenčianskom kraji už majú otvorené, vieme aj cenu Foto: ilustračné/pixabay.com

Tento rok dozreli prvé jahody o čosi skôr než vlani. V týchto dňoch už niektorí pestovatelia otvárajú svoje sady a očakávajú nedočkavých zberačov tohto obľúbeného druhu ovocia. 

Nezvyčajne teplé jarné počasie urýchlilo rast plodín, a tak aj prvé samozbery jahôd začnú o 2 až 3 týždne skôr ako obvykle. Ako prvé sa už tradične otvoria jahodoviská na juhu a juhozápade Slovenska, neskôr sa postupne pridajú i ďalšie lokality vo vyšších nadmorských výškach.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) však pripomenula, že kvôli prízemným mrazom pozbierame tento rok približne o 40 percent jahôd menej, ako sa očakávalo. Hoci pestovatelia robili maximum a snažili sa plodiny pred mrazmi ochrániť, nie vždy to pomohlo. Ľudia sa tak musia pripraviť na to, že slabšia úroda a náklady za protimrazovú ochranu sa premietnu aj do cien. 

„Tam, kde s mrazmi bojovali, pôjdu ceny hore približne o 5 – 7 %. Tí pestovatelia, ktorých mrazy veľmi nepostihli, ceny zvyšovať neplánujú,“ uviedla SPPK. Najväčší záujem býva o jahody v prvej fáze, kedy sú najväčšie. V neskorších fázach dozrievania sú jahody o niečo menšie, ale oveľa sladšie a šťavnatejšie. Niektorí slovenskí pestovatelia ponúkajú aj samozber hrášku, marhúľ, broskýň a neskôr aj jabĺk. Na to si však ešte musíme chvíľu počkať. 

Ak sa už nevedie dočkať, kedy ochutnáte veľké červené jahody, máme pre vás niekoľko tipov na jahodoviská v Trenčianskom a Nitrianskom kraji, ktoré už otvorili svoje brány.

Záhradníctvo V. Vičík Podolie – Kopanice 

Kde? Podolie – Kopanice, na začiatku obce Podolie pri Novom Meste nad Váhom


Začiatok samozberu je v utorok 14. mája od 8:00 do 16:00 hod., respektíve až do vyzbierania poľa. Otvorené budú mať aj vo štvrtok 16. mája od 8:00 do 16:00 hod. a v sobotu 18. mája od 8:00 do 12:00 hod. Predbežná cena je 3,30 €/kg. Viac informácií nájdete tu.


Jahody - Žabokreky nad Nitrou

Kde? Žabokreky nad Nitrou, Topoľčianska cesta

Jahodové polia v Žabokrekoch nad Nitrou sa otvoria v stredu 15. mája o 7:00 hod. a otvorené budú mať do 18:00 hod., prípadne kratšie. Závisieť to bude od počasia aj od aktuálnej situácie zberu. Cena za samozber je 3,00 €/kg. O ďalších zberoch bude pestovateľ informovať na sociálnej sieti. Viac aktuálnych informácií preto nájdete tu.


Bardoňovo

Kde? Medzi obcami Pozba a Beša, 8 km od Podhájskej – smer Levice

Na farme BARAK v lokalite Bardoňovo spustili samozber jahôd už v pondelok 13. mája. Cez týždeň majú otvorené od 8:00 do 18:00 hod. a v sobotu od 7:00 do 12:00 hod. Cena za samonazbierané jahody je 3,30 €/kg a už nazbierané stoja 7 eur/kg. Viac informácií o samozbere nájdete tu


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu