VIDEO: Na poli v Kanianke spozorovali zaujímavý úkaz. Objavili sa tam prachové víry podobné tornádu


Foto: VIDEO: Na poli v Kanianke spozorovali zaujímavý úkaz. Objavili sa tam prachové víry podobné tornádu Foto: Facebook/SHMÚ

V obci Kanianka pri Prievidzi sa v nedeľu okolo poludnia objavilo na poli niekoľko prachových vírov. Na telefón tento úkaz zaznamenala Martina Kamenišťáková. Aj keď sa môže zdať, že ide o tornádo, nie je to tak. Prachový vír je väčšinou neškodný.

„Nejde o tornáda, tie sú podstatne vyššie a spojené s kopovitými oblakmi,“ informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.


Tento jav sa môže počas leta vyskytovať prakticky kdekoľvek. „V našich končinách tento jav môžeme pozorovať počas horúcich letných dní najmä nad prehriatym asfaltom, betónom, respektíve nad poľom po žatve,“ uvádza portál imeteo.sk

Hovorí sa mu aj „dust devil“, pretože je typický predovšetkým pre púštne oblasti našej planéty a vzniká nad prehriatou časťou zemského povrchu. Jeho tvar síce môže pripomínať tornádo, ale jeho rozmery sú oveľa menšie. Môžu sa však ojedinele vyskytnúť aj silnejšie víry, ktoré majú silu podobnú malému tornádu.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu