Deň Slnovratu je najkratším dňom roka a my už ho máme za sebou, okamih Slnovratu nastal včera


Foto: Deň Slnovratu je najkratším dňom roka a my už ho máme za sebou, okamih Slnovratu nastal včera Foto: pixabay

Astronomický termín Slnovrat sa používa ako označenie javu, počas ktorého sa Slnko na oblohe najviac vzdiali od svetového rovníka smerom na juh. Postupne sa potom začína symbolicky vracať k obratníku Raka. Slnko sa v tomto momente nachádza nad obratníkom Kozorožca a na pravé poludnie dosahuje najvyššiu výšku nad obzorom na južnej pologuli. Presný okamih Slnovratu nastal včera, 21. decembra o 17:28.

V mytológii sa tento deň spája s magickými rituálmi a čarami. Aj starí Slovania mali počas Slnovratu svoje zvyky.

Sviatok slnovratu nazývali Slovania aj Kračún. Toto slovo sa dodnes používa napríklad v Bulharčine a Srbčine. V mnohých nárečiach označuje celé obdobie Vianoc. Sviatok bol zasvätený oslave Slnka a boha, ktorý sa s dňom spája -  v tomto prípade Černoboha.

Slovania v deň zimného slnovratu pálili ohne, pri ktorých bdeli až do svitania. Verili totiž, že počas Slnovratu je hranica medzi našim svetom a svetom mŕtvych otvorená. Preto napríklad počas vianoc prestierali pri stole aj pre zosnulých členov rodiny. Tento deň sa tiež spájal s rituálmi, ktoré mali ľuďom zabezpečiť zdravie, silu, úrodu a odvrátiť nešťatie a choroby od rodiny. 

My už dnes vieme, že Slnovrat je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. Na severnej pologuli sa začína zima a na južnej leto, planéta sa najviac priblíži k slnku a my zažívame najkratší deň v roku. Čím severnejšie sa nachádzame, tým kratší čas úsvitu máme. Naopak, čím južnejšie sa nachádzame, tým dlhší máme deň. 


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu