Morový stĺp Najsvätejšej Trojice na Mierovom námestí rekonštruujú, opravy potrvajú max. 3 mesiace


Foto: Morový stĺp Najsvätejšej Trojice na Mierovom námestí rekonštruujú, opravy potrvajú max. 3 mesiace Foto: Mesto Trenčín

Mierové námestie už bude čoskoro úplne vynovené. Okrem novej dlažby, pódia, lavičiek či osvetlenia sa obnovy dočkal aj Morový stĺp. Reštauračné práce sa začali tento týždeň a potrvajú maximálne 3 mesiace.

Morový stĺp dal postaviť v roku 1712 gróf Ilešházy. Stĺp pravdepodobne pochádza z dielne viedenských kamenárskych majstrov, ktorí v tom čase pracovali na jezuitskom kostole (dnešnom piaristickom), ktorý zničil požiar ešte v roku 1708. Morový stĺp Najsvätejšej Trojice je pamiatka na konkrétnu historickú udalosť. V lete 1710 vypukol v Trenčíne mor, na následky ktorého zomrelo okolo 1600 ľudí.

Po rokoch sa táto pamiatka doškala rekonštrukcie, ktorej 1. etapa je už ukončená. Tá zahŕňala opravu spodnej časti Morového stĺpa. Trenčín získal na opravu dotáciu z Ministerstva kultúry. Z celkovej sumy opravy 30 000 eur pokryla dotácia polovicu, zvyšných 15 000 eur doplatí mesto.

„Zrekonštruované balustrádové zábradlie a dva schodové stupne pod ním privezie reštaurátor Martin Mikuláš zo svojej dielne späť na námestie po skončení druhej etapy prác. Počas nej pracuje na samotnom stĺpe, nápisoch na ňom a zreštauruje aj Svätú Trojicu, ktorá sa vyníma na vrchole Morového stĺpa,“ informovalo mesto Trenčín.

Koncom roka 2017 mesto podalo žiadosť o ďalšiu dotáciu, ktorá by prispela na druhú etapu rekonštrukcie. Teraz mesto čaká na rozhodnutie.  

Morový stĺp je historicko – kultúrna pamiatka vrcholnobarokového slohu 18. storočia a je ťažké ho prehliadnuť, keďže sa nachádza uprostred Mierového námestia.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Mesto Trenčín