Kalendáre Trenčianskeho kraja bodovali na celoslovenskej súťaži, vybojovali 2. a 3. miesto


Foto: Kalendáre Trenčianskeho kraja bodovali na celoslovenskej súťaži, vybojovali 2. a 3. miesto Foto: Trenčiansky samosprávny kraj

Trenčiansky samosprávny kraj bodoval na ďalšej celoslovenskej súťaži. Tentokrát uspeli kalendáre kraja, ktoré si odniesli 2. a 3. miesto. Celoslovenskú súťaž o Najkrajší kalendár Slovenska každoročne organizuje Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov.

Slávnostné vyhodnotenie a udeľovanie cien sa konalo 10. apríla v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici. Súťaž mala viacero kategórií a predstavili sa v nej nápadité a zaujímavé kalendáre, ktoré približujú pestrosť, pamiatky, bohatú kultúru a históriu slovenských krajov, miest a obcí.

O titul Najkrajší kalendár Slovenska 2018 sa tento rok uchádzalo celkovo 46 stolových i nástenných kalendárov.

„Je zrejmé, že myšlienka tvorby kalendárov je stará ako ľudstvo samo. Ľudia totiž vždy potrebovali a potrebujú rýchlu orientáciu v čase, v mesiacoch a dňoch. Preto je viac ako potešiteľné, že v roku 1992 sa v Banskej Bystrici zrodila nová slovenská prehliadka – myšlienka prezentovať kalendárovú tvorbu domácej produkcie. Dobrá tvorba vraj pochádza priamo z mysle, srdca a ducha a z čistého srdca môžem konštatovať, že celoslovenská prehliadka národnej kalendárovej tvorby má stále svoj šmrnc, kvalitné zázemie a za ostatné roky pôsobí dôveryhodne a presvedčivo,“ predniesol predseda poroty za kalendárovú tvorbu profesor Jaroslav Uhel.

Tento rok sa do súťaže zapojili 2 kalendáre Trenčianskej župy, a to: nástenný kalendár Kultúrne bohatstvo Trenčianskeho kraja a stolový kalendár, ktorý reprezentuje projekt Zelená župa.


2. miesto si v kategórii Nástenné viaclistové kalendáre vyslúžil kalendár Kultúrne bohatstvo TSK, ktorý vydal kraj v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región pri príležitosti Európskeho roku kultúrneho dedičstva. Na umeleckých fotografiách je zachytená napríklad národná kultúrna pamiatka hrad Beckov, najstaršie pútnické miesto na Slovensku Skalka nad Váhom, jeden z najkrajších zámkov v strednej Európe – Bojnický zámok či malebný kostolík v Haluziciach. 

3. miesto v kategórii Stolové kalendáre vybojoval náš trenčiansky kalendár Zelená župa. Porotcov zaujala aj skladačka puzzle, ktorá je tento rok súčasťou kalendára.

„Ocenenie nás, samozrejme, teší. Putovná výstava je navyše krásnou pridanou hodnotou. Nielen prostrednictvom nej, ale aj vďaka silnému odkazu a príbehu, ktorý oba kalendáre zastupujú, sa informácie o kultúrnom dedičstve župy a povedomie o dôležitosti ochrany životného prostredia dostanú k väčšiemu počtu ľudí,” uviedol trenčiansky župan Jaroslav Baška.

Víťazné kalendáre teraz čaká prezentácia a výstava vo viacerých mestách Slovenska a tiež v jedinej obci Muráň. Hoci kalendáre TSK vyšli v limitovanej edícii, niektoré už teraz zdobia domácnosti obyvateľov kraja.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj