20. marec je dňom rovnodennosti: Dnes sa oficiálne začína jar 2018, hoci počasie ostáva chladné


Foto: 20. marec je dňom rovnodennosti: Dnes sa oficiálne začína jar 2018, hoci počasie ostáva chladné Foto: ilustračná - pixabay.com

Podľa astronomických výpočtov sa dnes začína jar. Dnes je totiž deň jarnej rovnodennosti, ktorá nastane presne o 17:15 stredoeurópskeho času. 

Z astronomického hľadiska to znamená, že Slnko má k rovníku nulovú deklináciu a jeho lúče v oblasti rovníka dopadajú kolmo na zemský povrch. Počas rovnodennosti je rovnako dlhý deň na severnej ako aj na južnej pologuli. Jav rovnodennosti je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. Na severnej pologuli sa dnes začína jar a na južnej pologuli jeseň.

Jarná rovnodennosť pre mnohých znamená začiatok jari. No u meteorológov začala jar 1. marca. Jar nám už začínajú pripomínať aj bociany. Ornitológovia zaznamenali už aj príchod prvých bocianov. Deje sa tak o 2-3 dni skôr ako zvyčajne,“ informoval portál imeteo.sk.

Okrem toho môžeme na oblohe pozorovať astronomický úkaz - zodiakálne alebo tiež zvieratníkové svetlo, teda pás osvetlenej večernej oblohy na mieste, kde zapadlo Slnko smerujúci až k zenitu. Ide o slnečné svetlo rozptýlené v zrnkách medziplanetárnej hmoty, alebo prachu. Nemýľte si však svetielkujúci prach Slnečnej sústavy s Mliečnou dráhou.

Aj napriek príchodu jari nás chladné počasie v najbližších dňoch neopustí, malo by sa však aspoň vyjasniť.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: imeteo.sk