Podjavorinské folklórne slávnosti lákajú čoraz viac návštevníkov


Foto: Podjavorinské folklórne slávnosti lákajú čoraz viac návštevníkov

Zrekonštruovaný amfiteáter na vrchu Roh nad obcou Lubina opäť ožil tradíciou slovenského folklóru. Na jeho pódiu sa včera v rámci III. ročníka Podjavorinských folklórnych slávností predviedlo približne 15 folklórnych súborov. Kroje, hudba, piesne, zvyky, tance a ľudové nárečia prilákali približne 2 tisícky divákov. Organizátorom slávností bola už tradične obec Lubina v spolupráci s obcou Bzince pod Javorinou a po prvýkrát sa k nim pridalo aj mesto Stará Turá. Pod organizáciu slávností sa podpísalo aj Trenčianske osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). 

Kultúrne podujatie prišiel podporiť aj predseda TSK, Jaroslav Baška. Okrem tradičného daru v podobe bochníka chleba trenčiansky župan do rúk starostu obce Lubina, Martina Beňatinského, odovzdal aj symbolický šek vo výške 1000€. Tými TSK prispel organizátorom na prípravu tohto čoraz obľúbenejšieho kultúrneho podujatia v podjavorinskom regióne. „Osobne veľmi rád počúvam folklór a ako trenčiansky župan môžem povedať, že TSK podporuje folklórne slávnosti, akými sú napríklad aj tieto podjavorinské. Príde sem veľmi veľa ľudí, nielen tých, ktorí chcú vidieť folklór a tanec, ale hlavne veľa folklórnych súborov. Dnes tu vystupuje veľmi veľa mládežníckych folklórnych súborov, čo je podľa môjho názoru veľmi dobré pre zachovanie týchto folklórnych tradícií. Sú súčasťou našej histórie a aj tohto nádherného podjavorinského kraja,“ myslí si trenčiansky župan, Jaroslav Baška.

„Tradičná kultúra ako taká rozvíja medziľudské vzťahy a rovnako aj tento región. Takže si myslím, že založenie takéhoto folklórneho festivalu prináša svoje ovocie,“ priblížil Martin Beňatinský, ktorý sám patrí k folkloristom, pôvod myšlienky organizovať Podjavorinské folklórne slávnosti a dodal: „Ľudia tu môžu vidieť folklórne súbory z kopaničiarskych regiónov; z myjavského a podjavorinského, potom sú tu hostia napr. z Padiny zo Srbska, ale aj zo Selca. Dúfam, že aj do budúcna si budeme vážiť tak, ako naši predkovia, naše tradície, našu kultúru a najmä chlieb so soľou. Soľ predstavujú aj tí, ktorí síce aktívne nevystupujú, no páči sa im naša tradičná kultúra.“

Jaroslav Baška z pozície predsedu TSK ocenil aj aktivitu starostu obce Lubina, ktorý sa zaslúžil o obnovenie amfiteátra na vrchu Roh. Ten sa stal pravidelným miestom konania folklórnych slávností. „Tento amfiteáter bol naozaj v zlom, dezolátnom stave. Podľa mojich informácií sa posledný krát používal v roku 1994, aj to iba jedenkrát do roka pri príležitosti osláv SNP,“ vyzdvihol prácu Martina Beňatinského trenčiansky župan, Jaroslav Baška.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu