Študenti zo SOŠ Partizánske vytvorili firmu na výrobu ekologicky rozložiteľných téglikov na nápoje


Foto: Študenti zo SOŠ Partizánske vytvorili firmu na výrobu ekologicky rozložiteľných téglikov na nápoje Foto: Trenčiansky samosprávny kraj

V rámci vzdelávacieho programu JA Firma, ktorý sa vyučuje, si skupina študentov založila skutočnú firmu s ekologickým zameraním pod názvom EKOVERDE.

Študenti, ktorí si založili firmu EKOVERDE, sa vo svojej podnikateľskej činnosti zamerali na výrobu a predaj jednorazových kompletne kompostovateľných ekologických kelímkov, v ktorých sú zabudované semiačka rôznych rastlín a bylín. Medzi vloženými semiačkami rastlín sa nachádzajú napríklad rukola siata, pažitka pravá, šalvia lekárska, žerucha, tymián, valeriánka alebo bazalka.

„Činnosť našej firmy je zameraná na úpravu jednorazových, kompletne kompostovateľných ekologických „coffe to go“ teglíkov, vyrábaných z celulózy s vrstvou PLA plastu. Kelímky pretvárame a vkladáme do nich organické semienka rôznych druhov rastlín, ktoré našim zákazníkom po použití teglíka vyrastú,“ uviedla riaditeľka JA Firmy EKOVERDE Mária Jakubíková.


EKOVERDE ekologické teglíky môžu zákazníci odhodiť do Ekoverde koša, ktorý sa nachádza v priestoroch školy. Kelímky z košov budú odvezené na rôzne miesta, kde z nich následne vyrastú rastliny.


Predmet nášho podnikania sme si vybrali preto, že ľudia na celom svete si jednoducho zvykli vypiť nápoj z umelého pohára, a potom ho bez výčitiek hodiť do koša. Väčšina z nás si to neuvedomuje, ale vytvárame tým neskutočné veľké množstvo odpadu. Rozhodli sme sa nahradiť umelé, neekologické kelímky našimi rozložiteľnými, ktoré obohacujú prírodu o nové rastliny a nevytvárajú ďalší odpad,“ doplnila Mária Jakubíková.

Vedľajšou činnosťou študentskej firmy Ekoverde je výroba nápojov pre zákazníkov rôznych vekových kategórií. Takto si zákazníci môžu nápoje spokojne vypiť z ekologických kelímkov firmy Ekoverde, odhodiť ich do Ekoverde koša a prispieť tak k ochrane životného prostredia. 

Trenčiansky samosprávny kraj sa už štvrtým rokom usiluje napĺňať ideu projektu Zelená župa. Je potešiteľné, že aj študenti zo SOŠ Partizánske svojím nápadom v rámci výučbového procesu napomáhajú k osvete a skvalitneniu životného prostredia v našom kraji,“ povedal Martin Macíček, manažér projektu Zelená župa.

Vzdelávací program Ja Firma je medzi študentami veľmi obľúbený. Aj vďaka nemu môžu nadobudnúť praktické skúsenosti, ktoré dopĺňajú teoretické poznatky.

„Žiaci našej školy v rámci vyučovania predmetu aplikovaná ekonómia si v treťom ročníku zakladajú svoju firmu. V rámci nej si každoročne stanovujú svoj podnikateľský zámer. Túto iniciatívu našich žiakov i ich pedagógov vnímam veľmi pozitívne, lebo vďaka nej získajú zručnosti, ktoré môžu ľahko uplatniť vo svojom profesionálnom živote, nehovoriac o tom, že vymysleli produkt, vďaka ktorému môžeme zlepšovať naše životné prostredie,“ priblížila riaditeľka SOŠ Partizánske Katarína Hartmannová.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj