FOTO: Niekde stavali máje, inde upaľovali čarodejnice. Mestá a obce v Trenčianskom kraji si pripomenuli zvyky a tradície


Každá obec má svoje tradície. V Kľačne vítali jar upálením čarodejnice

FOTO: Niekde stavali máje, inde upaľovali čarodejnice. Mestá a obce v Trenčianskom kraji si pripomenuli zvyky a tradície
Foto: Facebook/Mesto Púchov - oficiálna stránka, obec Kľačno

Tradíciu stavania májov poznáme od nepamäti. Mesiac máj sa však spája aj s mnohými ďalšími zvykmi. Začína obdobie bujarých zábav a osláv života. Rozkvitá nielen príroda, ale aj láska medzi ľuďmi. Zvyky na dedinách sú stále veľmi živé, ich posolstvo sa miestni snažia zachovávať aj naďalej.

Máje sa začali stavať už v 15. storočí. Bola to tradícia, ktorá sa dotýkala slobodnej mládeže. Slovenským zvykom už od stredoveku preto bolo, že chlapci, ktorým sa páčilo nejaké dievča, stavali pred dom svojej vyvolenej strom ozdobený pestrofarebnými stuhami. Dnes sa máje stavajú skôr symbolicky, najmä na námestiach alebo pri kultúrnych domoch.

Mnoho tradícií sa už vytratilo, no na niektoré mieste zvyky môžeme ešte stále natrafiť. Jedným takým je aj upaľovanie čarodejníc, ktoré si pripomenuli v obci Kľačno. Ženy preoblečené za bosorky kráčali v sprievode cez celú dedinu, na ihrisku potom upálili čarodejnicu z handier. Neskôr si všetci spoločne zatancovali, zaspievali, postavili máj a následne si na horiacom ohni opiekli špekačky a klobásy. 

Foto: Facebook/Kľačno

Tradícia upaľovania čarodejníc siaha do dávnych čias, keď ľudia na našom území slávili staroveké keltské sviatky. Poslednú aprílovú noc sa slávil sviatok Beltine, keď sa ľudia tancami a očistnými ohňami zbavovali všetkého zla a temnoty nahromadených počas zimného obdobia a vítali slnko a teplé dni. V noci horeli dva ohne, jeden končil v tmavej časti roka, kde sa upálila čarodejnica z handier a zapálenie druhého ohňa symbolizovalo nový nepoškvrnený začiatok a svetlú časť roka.


Noc z 30. apríla na 1. mája je v kalendári presne medzi jarnou rovnodennosťou a letným slnovratom. Tejto noci sa pripisuje pveľká magická moc, keď majú temné a zlé sily väčšiu moc ako ktorýkoľvek iný deň v roku. Popol z vyhasnutých ohňov mal vraj magickú moc a zvyčajne skončil rozsypaný na poliach, kde prinášal pôde úrodnosť a roľníkom úrodu. 

Zvyky a tradície si pripomenuli obyvatelia mnohých obcí a miest v Trenčianskom kraji. Niektoré z nich si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.





Najnovšie v Trenčianskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia