Hodinovú vežu Trenčianskeho hradu možno otvoria verejnosti, kraj požiadal o dotáciu na jej opravu


Foto: Hodinovú vežu Trenčianskeho hradu možno otvoria verejnosti, kraj požiadal o dotáciu na  jej opravu Foto: Trenčiansky samosprávny kraj

Dominantou dolného nádvoria Trenčianskeho hradu je bezpochyby Matejova veža . Šesťpodlažná stavba, ktorá vznikla už v 14. storočí a zatiaľ je pre návštevníkov uzavretá. Trenčiansky kraj však vypracoval projekt, ktorý by mohol pomôcť získať financie na jej rekonštrukciu od Ministerstva kultúry SR. Veža by tak mohla byť opäť otvorená pre verejnosť.

Trenčiansky samosprávny kraj sa rozhodol reagovať na výzvu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a vypracovať projekt v súlade s legislatívou o ochrane pamiatkového fondu na obnovu Matejovej veže i priľahlých hradieb. V prípade, že bude projekt úspešný, stane sa hodinová veža ďalšou významnou pamiatkou, ktorú si verejnosť bude môcť pozrieť v rámci návštevy Trenčianskeho hradu.“ vysvetlila Martina Lamačková, vedúca Odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK.

Hlavným účelom projektu je zachovanie významných artefaktov kultúrneho dedičstva, ktoré sú súčasťou jednej z najvýznamnejších národných pamiatok na Slovensku – hradu Matúša Čáka, a tiež využiť zrekonštruované priestory veže pre účely muzeálnych expozícií.

Náklady na sprístupnenie Matejovej veže pre návštevníkov hradu sa môžu vyšplhať až na takmer 640 tis eur s tým, že Trenčiansky samosprávny kraj na práce vyčlenil takmer 32 tis. eur z vlastných zdrojov. Zvyšné finančné prostriedky by mal v prípade schválenia projektu poskytnúť rezort kultúry Slovenskej republiky. Či bude projekt úspešný, bude známe v máji.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj