Obyvatelia Hornej Nitry si čoraz viac uvedomujú dôležitosť zdravotnej starostlivosti vo svojom regióne. So strachom sledujú debaty o budúcnosti bojnickej nemocnice, najväčšieho zdravotníckeho zariadenia v Trenčianskom kraji. Spisujú preto petíciu, aby nemocnica zostala pod správou Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a neprešla do rúk súkromnej spoločnosti. O osude bojnickej nemocnice spolu s ďalšími dvoma zariadeniami v kraji rozhodovalo zastupiteľstvo v pondelok 27. januára.
Bojnická nemocnica je kľúčovým zdravotníckym zariadením na Hornej Nitre. Ročne tu na urgentnom príjme ošetria takmer 40-tisíc pacientov, čo ju radí medzi najrušnejšie na Slovensku. Napriek tomu bojuje s obrovskými finančnými problémami – dlh presahuje 22 miliónov eur, informuje STVR.
„Bojnická nemocnica je posledným zariadením na Hornej Nitre, ktoré poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť. Ak sa stratí, región príde o kľúčové zdravotnícke služby,“ varuje primár interného oddelenia Pavol Majdák.
Podľa Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) je jednou z príčin zlej situácie nemocnice nedostatočné financovanie zo strany zdravotných poisťovní. Trenčiansky kraj sa s jej stratovým hospodárením dlhodobo nedokáže vysporiadať.
Kraj svoje nemocnice už minulý rok ponúkol mestám a obciam. O myjavskú a považskobystrickú samosprávy prejavili záujem. TSK zvažuje prenájom bojnickej nemocnice súkromnej spoločnosti. Medzi potenciálnymi záujemcami je aj spoločnosť Agel, ktorá naznačila, že rozhodnutie o účasti v prípadnej obchodnej súťaži bude závisieť od stanovených podmienok.
Predseda TSK Jaroslav Baška však zdôrazňuje, že nemocnice kraj nechce privatizovať. „Nemocnice chceme nechať manažovať niekomu, kto nebude robiť dlhy, kto ich oddĺži, zabezpečí adekvátny rozsah poskytovania zdravotne starostlivosti na niekoľko desiatok rokov dopredu. Táto nemocnica bude potrebovať najbližšie roky niekoľko desiatok miliónov eur,“ uviedol.
Mnohí obyvatelia a zdravotníci majú zo vstupu súkromného investora obavy. Boja sa, že by to mohlo viesť k obmedzeniu zdravotnej starostlivosti, zrušeniu nerentabilných oddelení alebo k zameraniu na ziskové činnosti.
„Čo vidíme inde na Slovensku, je redukcia služieb v súkromných nemocniciach. Stratové oddelenia, ako detské či gynekologické, často zanikajú,“ varuje šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský.
Podobné scenáre už zažili nemocnice v Handlovej, Partizánskom a Bánovciach nad Bebravou. Bojnická nemocnica však podľa odborníkov patrí do siete nemocníc druhého typu, čo ju zaväzuje poskytovať určité služby.
Traja poslanci za prievidzský okres veria, že nemocnica dokáže prosperovať aj pod správou kraja. „Žilinský kraj ukázal, že nemocnice môžu byť v pluse aj bez súkromníka. Musíme im však dať viac slobody v riadení,“ tvrdí poslanec Michal Ďureje.
Na druhej strane, analytik Dušan Zachar zo spoločnosti INEKO tvrdí, že súkromný prevádzkovateľ nemusí byť zlým riešením. „Poukázal by som na mnohé ďalšie nemocnice, ktoré v minulosti prevádzkovali župy, potom ich prevzal súkromný prevádzkovateľ, treba sa pozrieť na Levice alebo Topoľčany. Dôležité je nastaviť podmienky zmluvy tak, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť a pacienti neutrpeli,“ uviedol.
O ďalšom osude nemocnice rozhodne dnešné zastupiteľstvo Trenčianskeho kraja. „Budeme akceptovať to riešenie, ktoré bude najvýhodnejšie pre pacienta a najvýhodnejšie aj pre Trenčiansky samosprávny kraj,“ ozrejmil Baška. Pre obyvateľov Hornej Nitry ide o kľúčový moment, ktorý ovplyvní budúcnosť ich zdravotnej starostlivosti na dlhé roky.