V Novom Meste nad Váhom ochorelo na hepatitídu typu A už desať osôb, päť dospelých a päť detí. Sedem z nich skončilo hospitalizovaných v nemocnici s rôznym charakterom závažnosti ochorenia, pričom traja sú na infekčnom. Hygienici predpokladajú, že vzhľadom na dlhý inkubačný čas môže počet chorých narásť, informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na svojej stránke.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne prijal viacero protiepidemických opatrení v súvislosti s výskytom žltačky typu A v okrese Nové Mesto nad Váhom. Žltačka sa rozšírila v zariadení sociálnych služieb, pričom ochoreli deti, zamestnanci aj rodinní príslušníci.
Hygienici z RÚVZ v Trenčíne v spomínanom sociálnom zariadení nariadili protiepidemické opatrenia, naďalej pokračujú v epidemiologickom vyšetrovaní a aktívne vyhľadávajú ďalšie prípady. Mimoriadny režim platí aj v školách a škôlkach, ktoré navštevujú nakazené deti.
„V materských školách a v spojených základných školách sme osobám, ktoré boli v bezprostrednom kontakte s chorými na žltačku typu A, nariadili lekársky dohľad, vrátane laboratórneho vyšetrenia vzoriek krvi a priebežné klinické vyšetrenia, ktoré sa vykonávajú v 7 až 10-dňových intervaloch počas 50 dní od posledného kontaktu s osobou, ktorá ochorela na VHA. Tieto osoby, ako aj ďalšie, ktoré navštevujú uvedené zariadenia alebo sú ich zamestnancami, sú aktuálne v rámci prevencie očkované proti VHA, aby sme znížili riziko, že sa u nich ochorenie rozvinie,“ uviedla regionálna hygienička RÚVZ v Trenčíne Ľudmila Bučková.
V ohnisku nákazy a v školách boli rozhodnutím RÚVZ v Trenčíne uložené aj opatrenia na zabezpečenie dezinfekcie všetkých priestorov, zabezpečenie dezinfekčných prípravkov na dezinfekciu rúk a zabezpečenie informovanosti žiakov a zamestnancov. Zároveň zakázali organizovanie hromadných podujatí, a to po dobu 50 dní od posledného kontaktu s laboratórne potvrdeným prípadom. Podľa úradu môžu protiepidemické opatrenia vzhľadom na vývoj situácie ešte pribúdať.
„Žltačka typu A môže mať inkubačný čas až 50 dní. Čo znamená, že sa príznaky ochorenia môžu prejaviť približne do dvoch mesiacov od nakazenia sa a osoba môže infekciu bez príznakov šíriť medzi ostatných ľudí. V riešení epidémií žltačky je mimoriadne dôležitá spolupráca s epidemiológmi a lekármi, disciplína a trpezlivosť v dodržiavaní nevyhnutných hygienických návykov a rešpektovanie času trvania nariadených opatrení,“ povedala hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.
Úrad situáciu sleduje aj v ďalších okresoch. Epidemický výskyt žltačky zaznamenávajú vo svojej územnej pôsobnosti viaceré regionálne úrady verejného zdravotníctva. RÚVZ svoje kroky koordinujú s miestnymi samosprávami, nemocnicami, infektológmi, zástupcami Zdravých regiónov a ďalšími príslušnými zložkami. Nariaďujú opatrenia, ktoré majú stabilizovať situáciu a zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia.
„Regionálni hygienici o vývoji počtu prípadov žltačky typu A vo svojej územnej pôsobnosti priebežne informujú verejnosť na webových stránkach regionálnych úradov. V niektorých ohniskách nákazy prípady pribúdajú, v ďalších je situácia stabilná alebo sa zlepšuje, niektoré sú už neaktívne. Pribúdajú však aj celkom nové ohniská nákazy, v ktorých RÚVZ intenzívne vyhľadávajú ďalšie prípady a nariaďujú protiepidemické opatrenia,“ dodal na záver ÚVZ SR.