Prvý májový víkend prinesie množstvo podujatí, otvorenie letnej sezóny v Trenčianskych Tepliciach aj koncerty


Kam vyraziť v Trenčíne a okolí? Prinášame vám tipy na víkendové výlety

Foto: Prvý májový víkend prinesie množstvo podujatí, otvorenie letnej sezóny v Trenčianskych Tepliciach aj koncerty
Foto: Čachtický hrad, canva.com, visit.trencin.sk

Otvorenie letnej sezóny na Čachtickom hrade

Na Čachtickom hrade v sobotu 3. mája otvoria letnú sezónu symbolicky slávnostným otvorením tajomnej komnaty o 11:00 hod., pričom návštevníkov čaká bohatý sprievodný program. Pripravená je aj ochutnávka vína v priestoroch hradnej pivnice do 16:00 hod.

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

V sobotu 3. mája sa môžete tešiť na historický zážitok na hrade Beckov, kde sa bude konať podujatie venované obdobiu po smrti kráľa Ľudovíta I. Veľkého. Po jeho smrti nastáva v Uhorsku doba nepokojov a boja o kráľovskú korunu, čo ožije na scénach s historickým šermom a dramatickými scénkami.

Na podujatí vystúpia tri šermiarske skupiny – Vir Fortis, Normani a Vinedi – ktoré pripravia rôzne scénky, dobový tábor, ukážky zbraní a školu stredovekého tanca. Program začína o 10:00 hod. a bude pokračovať až do večerných hodín. Okrem šermiarskych scénok si návštevníci môžu vychutnať aj rozprávku „Šípková Rúža“ alebo scénu „Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ“.

Počas celého dňa bude otvorený stredoveký šľachtický tábor Vinedi, ktorý ponúkne autentický pohľad do života z minulosti. Príďte sa ponoriť do stredovekého sveta a zažiť nezabudnuteľný deň plný histórie a zábavy.

Prechádzky mestom v Trenčíne

V sobotu 3. mája sa uskutoční ďalšia prechádzka mestom so sprievodcom, ktorú organizuje Kultúrno-informačné centrum Trenčín. Tentoraz bude téma prechádzky venovaná Druhej svetovej vojne a jej vplyvu na každodenný život Trenčanov. Stretnutie sa uskutoční o 16:00 hodine pri Pamätníku umučených na Brezine.

Počas prechádzky sa dozviete viac o období pred a počas vojny v Trenčíne, vrátane prísnych protižidovských nariadení, deportácií do koncentračných táborov a tajomstvách ako „Zimná pomoc“. Čaká vás aj diskusia o tom, čo znamenala „povolená“ batožina pre Židov pri deportáciách a prečo Trenčania v apríli 1945 čerpali vodu z Váhu.

Prechádzku povedie sprievodkyňa Zuzana Novodvorská. Trvanie je približne 90 minút a podujatie nie je bez bariér. Vstupenky si môžete zakúpiť vopred v KIC alebo online cez Maxiticket za 3 eurá pre dospelých a 1,50 eura pre deti od 6 rokov. Predaj vstupeniek na mieste nebude možný.

Komunitné susedstvá na Sihoti v Trenčíne

V sobotu 3. mája sa na sídlisku Sihoť v Trenčíne uskutoční podujatie „Živé susedstvá v komunitnej záhrade“, ktoré pozýva všetkých obyvateľov a návštevníkov na príjemné dopoludnie venované vytváraniu komunitných záhrad v meste. 

PROGRAM:

    9:00 – 10:00: Prezentácia Košickej komunitnej záhrady Na Suti (Seminárna miestnosť v Penzióne na Sihoti)

    9:00 – 12:30: Výstava fotografií z komunitnej záhrady Na Suti (Vnútroblok Švermova)

    10:30 – 12:30: Detské záhradkárske aktivity a dielničky (Výroba domčekov pre opeľovače, Ozdobné popisky na rastliny)

    10:30 – 12:30: Swap – výmena priesad a rastlín

    10:30 – 12:30: Spoločný susedský piknik (Prineste niečo malé z vlastnej kuchyne či záhradky a podeľte sa s ostatnými pri spoločnom stole)

Podujatie je určené pre všetkých obyvateľov Sihote – záhradkárov, milovníkov prírody, rodiny s deťmi a susedov, ktorí chcú byť súčasťou niečoho zaujímavého a inšpirujúceho. Vstup na podujatie je voľný, takže neváhajte a príďte stráviť príjemné dopoludnie so svojimi susedmi!

Otvorenie letnej sezóny v Trenčianskych Tepliciach

V nedeľu 4. mája od 14:00 hod. ožije Kúpeľné námestie v Trenčianskych Tepliciach tradičným Otvorením letnej kúpeľnej sezóny. Program odštartuje symbolickým otváraním prameňov pri pitnom prameni Ifigénia v podaní Mestského divadla Trenčín. O 15:00 hod. si môžete užiť zážitkovú show Zoznamka s Romanom Pomajbom a Oľgou Belešovou. Počas popoludnia zaznie koncert Happyband Orchestra, pripravené budú aj jazdy historickou električkou. Podujatím sprevádza moderátor Štefan Richtárech.

SWAP oblečenia v kaviarni

V nedeľu 4. mája od 11:00 do 13:00 hod. sa v kaviarni Coffee Sheep v Trenčíne uskutoční komunitný swap oblečenia. Ak máte doma oblečenie, ktoré už nenosíte, no je stále v dobrom stave, príďte ho vymeniť za kúsky, ktoré niekomu inému prestali slúžiť. Ide o skvelú príležitosť, ako si osviežiť šatník, urobiť niečo pre životné prostredie a zároveň sa stretnúť s ľuďmi z komunity. Swap je otvorený pre všetkých a prebieha v neformálnej a priateľskej atmosfére.

Festival Hudba pod hradom - Slovak Nuevo Quinteto

V nedeľu 4. mája o 18:00 hod. sa v Refektári Piaristického gymnázia v Trenčíne uskutoční štvrté pokračovanie festivalu Hudba pod hradom. Tentokrát sa predstaví súbor starej hudby Solamente naturali s programom „Stravagante e Bizzarre“, ktorý návštevníkov zavedie do sveta inštrumentálnej hudby v Taliansku 17. storočia. Vstupné je 10 €, pre členov klubu 7 €. Viac informácií nájdete na www.kpvh.sk.



Najnovšie v Trenčianskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia