Za brutálny útok hrozilo mužovi doživotie. Nakoniec si odsedí oveľa menej


Foto: Za brutálny útok hrozilo mužovi doživotie. Nakoniec si odsedí oveľa menej
Galéria: 5 fotiek
Foto: Marián Michalko

Začiatkom minulého roka 44-ročný Anatolij Zajec takmer pripravil v obci Cígeľ neďaleko Prievidze o život priateľa svojej bývalej partnerky. Bol stíhaný za vraždu a hrozilo mu za to dokonca doživotie. Okresný súd v Trenčíne ho poslal ale za mreže na 12 rokov za zločin ublíženia na zdraví a prečin výtržníctva. To sa nepozdávalo ani prokurátorovi, ktorý žiadal vyšší trest a rovnako ani samotnému Anatolijovi, ktorý chcel nižší trest. Rozhodoval tak Krajský súd v Trenčíne.

Ako odznelo na súde, v osudný okamih pristúpil Anatolij odzadu k poškodenému Vojtechovi Š. „Toho úmyselne udrel tupým predmetom po temene hlavy a následne udrel  veľkou intenzitou asi trikrát do krku a asi päť až šesťkrát do hlavy, na čo poškodený spadol tvárou na zem, kde ho následne obžalovaný opakovane kopal,“ uvádzalo sa v obžalobe. Z vážnych zranení, ktoré iba vďaka rýchlej pomoci prežil, sa napadnutý Vojtech liečil 4 mesiace.

Samotný Anatolij sa tvrdošijne trval na tom, že on sa iba bránil a svojmu sokovi v láske nechcel ublížiť. Chcel sa s ním len porozprávať, keď on na neho zaútočil. Podľa jeho slov za vážnosť Vojtechových zranení môže aj to, že holduje alkoholu. „Podľa odbornej literatúry alkohol oslabuje pevnosť kostí,” obhajoval sa Anatolij.

Krajský súd na svojom stredajšom pojednávaní nakoniec rozhodol o šesťročnom treste pre Anatolija, s tým že nebol preukázaný úmysel pokúsiť sa poškodeného usmrtiť. Súd prihliadol aj na správu riaditeľa väznice, podľa ktorej sa Anatolij správa vzorne a nemá ani konflikty s ostatnými väzňami. Ako ďalej súd uviedol, k väčšiemu rozsahu spáchanej trestnej činnosti sa priznal, oľutoval spôsobené následky a viedol pred ich spáchaním bezúhonný riadny život.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu