Do ochrany úrody pred mrazom nasadili ovocinári aj moderné technológie. V sade horeli ohne a lietali drony


Foto: Do ochrany úrody pred mrazom nasadili ovocinári aj moderné technológie. V sade horeli ohne a lietali drony
Galéria: 17 fotiek
Foto: Marián Michalko

Rušnú noc majú za sebou ovocinári z Ostratíc. V marhuľových ako aj čerešňových sadoch nad obcou Vysočany sa počas minulej noci nezastavili. Ručička teplomera klesla pod nulu a rozkvitnuté stromy bolo treba ochrániť pred mrazmi. Po prvýkrát na to využili aj moderné technológie. Tie majú pomôcť vyhodnotiť vynaložené úsilie ovocinárov na ochranu pred mrazom. Ani v neľahkej chvíli, akou je pre ovocinárov mrazivá noc však nestrácali chlapi v sadoch nad obcou zmysel pre humor. Prezradili, že by sa potešili, ak by namiesto nich poletovali v sadoch drony, ohrievali vzduch a oni by ich v teplúčku na monitore kontrolovali.

Majiteľ ovocinárskej farmy Pavol Žatko, ktorý sa ovocinárstvu venuje už desiatky rokov prezradil, že do boja s mrazom nasadili dvesto piecok naplnených briketami ako aj traktory s plynovými horákmi. Priznal, že dúfa, že mrazivých nocí nebude veľa. Nedalo by sa to podľa jeho slov finančne utiahnuť. To potvrdil aj jeho syn Jozef Žatko, ktorý kráča v šľapajách svojho otca a pokračuje v rodinnej tradícii. “Stromy sú veľmi obsypané a musím povedať, že minulý rok sa nám takýmto spôsobom podarilo sad zachrániť,“ skonštatoval J. Žatko.

Ako J. Žatko prezradil, tento rok udreli mrazy priskoro. „Minulý rok bol mráz až o týždeň neskôr,“ pokračoval mladý farmár s tým, že minulý rok mali takýchto mrazivých nocí 6 a netušia, koľko ich bude tento rok. Dodal, že najsmutnejšie by bolo, ak by museli priznať, že samotná ochrana pred mrazmi by preplatila cenu ovocia. Vtedy by nastal zlom a stáli by pred ťažkým rozhodnutím. „ Máme tu stroje na plyn, ten zdražel o 15 percent. Používame piecky na brikety, tie tiež zdraželi takmer o 40 percent. Na takom 5-hektárovom sade ako je tento, stojí plyn asi 500 eur na noc a brikety okolo 1000 eur,“ ozrejmil J. Žatko s tým, že zvýšené náklady sa pravdepodobne prejavia aj na cene ovocia. Bojovať však plánujú až do konca a aj v najbližších dňoch zostávajú v pohotovosti.

Práve kvôli čoraz viac sa zvyšujúcim nákladom sa po prvýkrát objavili nad rozkvitnutými sadmi drony s termokamerami. Tie pomocou termosenzorov pozorovali zmeny teploty pri opatreniach proti mrazom. Tieto poznatky by mohli pomôcť ovocinárom v budúcnosti zefektívniť zohrievanie a znížiť náklady. „Takto sme schopní pozorovať, ako sa to teplo správa a nakoľko sú opatrenia proti mrazom účinné. Pozorujeme tepelné stopy, ktoré vytvárajú traktory s ohrievačmi a ako to vplýva na sad a okolie. Rovnako uvidíme, ako bude na to vplývať vietor v závislosti od toho, z akej strany bude viať,” prezradil Róbert Turčan z firmy, ktorá sa zaoberá leteckými prácami s dronmi.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu