• 26. august 2025 o 10:00

VIDEO: Zoo Bojnice má nový prírastok, vo výbehu môžete vidieť pobehovať niekoľkodňové mláďa zebry Hartmannovej

V Bojnickej zoo sa narodila vzácna zebra Hartmannovej

Foto: VIDEO: Zoo Bojnice má nový prírastok, vo výbehu môžete vidieť pobehovať niekoľkodňové mláďa zebry Hartmannovej
Foto: Zoo Bojnice - archív | Zobraziť galériu

Do stáda zebier Hartmannovej v ZOO Bojnice pribudlo nové mláďa. Narodilo sa v noci zo stredy na štvrtok a návštevníci ho už môžu vidieť priamo vo výbehu. Matka si ho však poriadne stráži a na každý jeho krok dohliada, informovali o tom Tvnoviny. 

Zábery, ktoré vznikli krátko po pôrode, ukazujú, že samička si veľa oddýchnuť nemohla. „Teda je veľký šinter. Nato, že sme ho nazvali Malak, čo znamená anjelik, tak je to veľký čert,“ s úsmevom hovorí ošetrovateľka ZOO Bojnice Veronika Fabianová. Podľa nej je mláďa od prvých hodín plné energie a neustále skúma, čo robia ostatní obyvatelia výbehu.


Keďže jeho mama je skúsená, ošetrovatelia zatiaľ do starostlivosti nezasahujú. „Dokáže sa o neho postarať sama, naša úloha je len pozorne sledovať, či je všetko v poriadku,“ doplnila Fabianová.

Zebra Hartmannovej je vzácny poddruh zebry horskej a podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) má status zraniteľného druhu. „Dokáže žiť v suchých aj v horských oblastiach,“ vysvetľuje hovorkyňa ZOO Andrea Klasová. Dodáva, že práve zoologické záhrady zohrávajú dôležitú úlohu pri jeho ochrane. „Aj zoologické záhrady prispievajú k tomu, aby tento druh nevymrel,“ zdôraznila.

Galéria: 4 fotky

Vo voľnej prírode sa zebry Hartmannovej vyskytujú predovšetkým v Namíbii, kde ich miestni prezývajú „horskými kozami v prúžkovanom pyžame“. Malak, ktorý má dnes už šesť dní, sa podľa slov ošetrovateľov rád predvádza. Návštevníci si ho okamžite obľúbili, no stále platí, že jeho najväčšou oporou a ochrankyňou je mama.

Minútky zo Slovenska