V Drietome, srdci Bielych Karpát, ožil starý sedliacky dom s typickou modrou omietkou. Obci sa ho úspešne podarilo zachrániť pred zánikom. Sedliacky dom je jedným z posledných, ktoré sa v Bielych Karpatoch zachovali. Len pred nedávnom domček sprístupnili domácim aj turistom.
V domčeku tiež zriadili ľudové múzeum, kde nájdete tradičné vybavenie domácnosti, kroje či nábytok. Dom po rodine Kukučkovej návštevníkom sprístupnia na požiadanie a vždy počas konania miestnych kultúrnych podujatí.
„Bol značne zanedbaný, steny boli zatečené, strecha pretekala. Jednoducho potreboval rozsiahlu rekonštrukciu,“ uviedol starosta obce Drietoma Jaroslav Mego pre portál ta3.com. Obnova domu z 19. storočia stála približne 60-tisíc eur.
Hlinený dom v Drietome obec opravila do pôvodnej podoby. Táto stavba je typická svojou modrou omietkou, preto sa v rámci obnovy zachovala: „Pôvodné farby na domčekoch boli všetky modré a bolo to z dôvodu toho, že do vápna sa pridávala modrá skalica, ktorá dezinfikovala prostredie,“ vysvetlil Mego.
O vzhľad, vybavenie aj úpravu modrého domčeka sa stará obecná zamestnankyňa Marcela Bečárová. Do múzea sa jej podarilo zozbierať staré komody, skrine aj sýpku. Zaujímavý predmet neraz nájde aj na obecnom zbernom dvore.
„Predmetný ľudový dom dokladá stavebnú tradíciu ľudového staviteľstva v okolí Trenčína. Prepojenie s typom ľudovej architektúry na Morave sa nedá jednoznačne preukázať,“ skonštatovala Ľubica Špániková z Krajského pamiatkového úradu Trenčín.
Obnova domčeka však nie je na konci. V jeho priestoroch chcú zriadiť aj maštaľ, ktorá tu pôvodne bola. Cieľom obce je prepojenie pamiatky s pešou zónou a kaštieľom, ktorý v najbližšom období čaká rekonštrukcia.