Svetová politika zostala v šoku. Joe Biden, bývalý americký prezident, čelí vážnej diagnóze – agresívnej rakovine prostaty, ktorá sa už rozšírila do kostí. Oznámenie prišlo po tom, čo 82-ročný Biden podstúpil vyšetrenia pre problémy s močením. Práve tie odhalili nádor na prostate.
Podľa lekárov ide o nádor s Gleason skóre 9, čo znamená jednu z najagresívnejších foriem rakoviny prostaty, informovala AP News. Napriek vážnosti situácie lekári dodávajú, že nádor je hormonálne senzitívny, čo otvára cestu k liečbe. „Aj keď ide o agresívnu formu ochorenia, rakovina sa javí ako citlivá na hormonálnu liečbu, čo umožňuje efektívny manažment,“ uviedol jeho úrad v oficiálnom vyhlásení.
Biden a jeho rodina momentálne konzultujú liečebné možnosti s tímom špecialistov. V statuse na sociálnej sieti X sa prezident poďakoval za podporu: „Rakovina sa dotýka nás všetkých. Tak ako mnohí z vás, aj my s Jill sme zistili, že sme najsilnejší tam, kde sme boli zlomení. Ďakujeme, že nás držíte nad vodou svojou láskou a podporou.“
Lekári pripomínajú, že hoci metastatická rakovina prostaty nie je vyliečiteľná, dá sa s ňou žiť. „Je veľmi liečiteľná, ale nie vyliečiteľná,“ povedal onkológ Dr. Matthew Smith z Massachusetts General Brigham Cancer Center. Očakávaná dĺžka života pri správnej liečbe sa podľa neho pohybuje medzi štyrmi až piatimi rokmi.
Na podporu Bidena zareagovali viacerí svetoví lídri. Jeho dlhoročný politický rival Donald Trump vyjadril súcit: „Sme zarmútení touto správou a želáme Joeovi rýchle a úspešné zotavenie.“
Bidenova viceprezidentka Kamala Harris uviedla, že drží Joea v srdci a modlitbách: „Joe je bojovník – a viem, že tejto výzve bude čeliť s rovnakou silou, odolnosťou a optimizmom, aké vždy definovali jeho život a líderstvo.“
Bývalý prezident Barack Obama vyzdvihol Bidenovu silu a prácu v boji proti rakovine: „Nikto neurobil viac pre výskum liečby rakoviny v jej rôznych formách ako Joe. Som si istý, že aj tento boj zvládne so svojou typickou odhodlanosťou a dôstojnosťou.“
Zdravotný stav Joea Bidena bol dlhodobo predmetom verejnej diskusie, najmä počas jeho pôsobenia v úrade. Po zlom výkone v prezidentskej debate v júni 2024 sa rozhodol neuchádzať o znovuzvolenie. Kandidatúru prevzala Kamala Harris, ktorá však vo voľbách prehrala s Donaldom Trumpom.
Joe Biden pritom dlhodobo zdôrazňoval potrebu boja proti rakovine. Už ako viceprezident sa zasadzoval za výskum po tom, čo jeho syn Beau Biden zomrel v roku 2015 na rakovinu mozgu. V roku 2022 spustil iniciatívu „Cancer Moonshot“, ktorou chcel znížiť úmrtnosť na rakovinu o polovicu počas nasledujúcich 25 rokov. Vtedy povedal: „Toto môže byť americký moment, aby sme dokázali sebe aj svetu, že vieme dosiahnuť naozaj veľké veci.“
Teraz čelí rakovine osobne – a svet sleduje jeho ďalší boj. Nie už z pozície prezidenta, ale ako človeka, ktorý nikdy neprestal bojovať.