• 22. máj 2025 o 13:30

FOTO: Myjavčania sa sťažujú na nekosenie miestnych cintorínov. Vyzerajú ako džungľa, je to neúctivé, tvrdia

FOTO: Zanedbaný cintorín pobúril Myjavčanov, hanba pre mesto, odkazujú

FOTO: Myjavčania sa sťažujú na nekosenie miestnych cintorínov. Vyzerajú ako džungľa, je to neúctivé, tvrdia
Foto: Facebook/Myjava/Jarka M., Danuška P. B.

Obyvatelia Myjavy sa v uplynulých dňoch ostro ohradili voči stavu mestských cintorínov. Tvrdia, že sú zarastené a neudržiavané, čo považujú za prejav neúcty k zosnulým aj ich pozostalým. „Dnes sme boli zapáliť sviečku pre starých rodičov… Môžem vám, Myjava, verejne napísať: Hanba. Ste jedno z mála miest, ktoré úplne zanedbávajú to, čo by sa patrilo,“ napísala obyvateľka mesta do miestnej facebookovej skupiny. Pridala aj fotografie, na ktorých vidno vysoko prerastené trávnaté plochy. Podobné reakcie sa pod jej príspevkom len množili.

Nespokojní obyvatelia upozorňujú, že hoci mesto tvrdí, že zákon dodržiava a cintoríny sa kosia, realita v teréne vyzerá inak. „Hrobové miesta sa platia, ale takto to nechať zarásť? Smutné,“ dodáva jedna z diskutujúcich.

„Aj ja sa pripájam. Dnes som bola v urnovom hájiku. Nie je to prvýkrát, čo je to takto zarastené. Lenže keď to pokosia už takéto veľké, tak potom tá tráva je popadaná na náhrobných kameňoch, je to nalepené po kvetoch, kahancoch a naraz sa to potom ani nedá vyčistiť. Celé som to postriekala herbicidom. Má tam rásť pýr a pupenec, tak radšej nech tam nie je nič,“ pridala sa Alena.

Galéria: 7 fotiek

„Svätá pravda a to je tak každý rok, kde prídem či do veľkého mesta alebo dediny, všade cintoríny krásne udržiavané, no náš katastrofa,“ myslí si ďalší Myjavčan. Úplná katastrofa, tiež sme dnes prešli k hrobu touto asi metrovou džungľou. Vyzerá to na kúpu vlastnej kosačky a dostanete sa k hrobom. Už nám tam prestali chodiť obžierať aj srnky. Pomôž si človeče sám, mesto vybralo málo na daniach a poplatkoch!!! Nikde na okolí nie sú cintoríny v takom žalostnom stave!!!“ poznamenala Alena.

„Aj ja som bola na hrobe, strašné, tráva po pás, jedna staršia pani nemohla v tej vysokej tráve nájsť hrob svojho brata,“ napísala Anna. Najškaredší cintorín široko ďaleko, hroby chaoticky usporiadané, bez uličiek, k niektorým sa nedá prejsť bez toho, aby ste nestúpali na iný...keď zaprší katastrofa,“ dodala Ingrid.


Reagovalo aj mesto

V tejto veci sme oslovili myjavskú samosprávu, ktorá na podnety okamžite zareagovala. Uviedla, že aktuálne prebieha pravidelná kosba cintorínov. „Práve končí kosba dolného cintorína, začala sa kosba horného, ktorá v závislosti od počasia skončí tento týždeň a začne sa kosba cintorína v mestskej časti Turá Lúka,“ uviedol hovorca mesta Marek Hrin.

Podľa oficiálneho stanoviska sa cintoríny v meste kosia spravidla trikrát ročne. Okrem toho Správa majetku mesta Myjava kosí urnový háj a okolie Domu smútku šesť až osemkrát ročne. Kosenie zabezpečuje firma Brantner Slovakia – prevádzka Myjava na základe zmluvy s mestom.

Galéria: 7 fotiek

Prvé kolo kosby sa zvyčajne začína v apríli, závisí však od počasia. Kosba prebieha podľa jednotlivých lokalít v určenom poradí a po jeho skončení sa cyklus opakuje. „Prakticky hneď, ako sa skončí prvé kolo, ktoré podľa počasia trvá zhruba 6 až 7 týždňov, začína sa kosba podľa lokalít znova,“ ozrejmil hovorca mesta. Správa majetku mesta Myjava sa v rámci svojich kompetencií stará aj o údržbu zelene na Námestí M. R. Štefánika, na ihriskách na sídlisku Kamenné a na Krmanovej ulici, ako aj v areáli Trnovce.

Podľa hovorcu mesto obyvateľov informuje o prebiehajúcej kosbe na svojom webe, sociálnych sieťach a v mobilnej aplikácii MYJAVA. Rovnako o kosbe na webe informuje aj Správa majetku mesta Myjava. Ročne vyčlení samospráva na tieto práce približne 201-tisíc eur. Mesto tiež uviedlo, že aktuálne hľadá spôsob, ako celý proces zrýchliť – napríklad zapojením väčšieho počtu pracovníkov, aj mimo riadneho pracovného času.




Najnovšie v Trenčianskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia