V marci klesla priemerná miera nezamestnanosti v Trenčianskom kraji na 2,73 %, čo je o 0,05 % menej než vo februári. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Najvýraznejší pokles zaznamenali v okrese Bánovce nad Bebravou, o 0,15 %. Naopak, nárast hlásili okresy Púchov a Myjava. V Považskej Bystrici zostala situácia nezmenená.
Najvyššiu nezamestnanosť mal okres Prievidza (4,01 %), potom Partizánske (3,00 %), Myjava (2,72 %), Považská Bystrica (2,53 %), Nové Mesto nad Váhom (2,50 %), Púchov (2,30 %), Bánovce nad Bebravou a Ilava (oba 2,29 %).
Najnižšiu nezamestnanosť mal okres Trenčín (1,94 %), ktorý sa tak zaradil medzi najlepšie regióny na Slovensku. V Trenčianskom okrese bola nezamestnanosť druhá najnižšia na Slovensku, lepšie sú na tom v okrese Piešťany (1,83 %).
Na konci marca bolo na úradoch práce po celom Slovensku evidovaných 162 030 uchádzačov o zamestnanie, čo predstavuje najnižšiu úroveň od roku 1993. Pre porovnanie – najviac nezamestnaných zaznamenal rezort práce v januári 2002, kedy bolo bez práce viac ako 563-tisíc ľudí.
Pozitívny vývoj je viditeľný naprieč všetkými regiónmi. Znižoval sa počet nezamestnaných mladých ľudí, ako aj tých vo veku nad 50 rokov. Úbytok bol badateľný aj pri dlhodobo nezamestnaných.
„Je veľmi pozitívne, že nezamestnanosť klesala v každom kraji. V marci bolo menej mladých ľudí bez práce, ale aj tých vo veku nad 50 rokov. Klesol aj počet dlhodobo nezamestnaných. Pre nás je aktuálny vývoj významný hlavne preto, lebo nízka nezamestnanosť znamená menej chudoby. Potvrdzujú to aj štatistiky. Nielen počet uchádzačov o zamestnanie, ale aj počet ľudí odkázaných na pomoc štátu v podobe dávok v hmotnej núdzi je mimoriadne nízky v porovnaní s minulosťou,“ uviedol Peter Ormandy, generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.