- 18. marec 2025 o 13:00
Ošarpaný trenčiansky podchod ožije. Získa nový vzhľad, presklený vstup bude mať z oboch strán
Podchod, ktorý spája historické centrum Trenčína s Parkom M. R. Štefánika, čaká rozsiahla obnova. Zmení sa nielen jeho vzhľad, ale aj funkcia, a to prostredníctvom umeleckých a dizajnových zásahov. Vstup do podchodu z parku bude vylepšený, čím sa tento frekventovaný priestor stane nielen bezpečnejším, ale aj vizuálne atraktívnejším.
„Patrí medzi najfrekventovanejšie pešie trasy v meste. Denne ním prejdú stovky ľudí, ktorí prichádzajú verejnou dopravou. Napriek tomu je tento priestor často vnímaný ako miesto, ktorým treba čo najrýchlejšie prejsť,“ uviedlo vedenie mesta Trenčín, ktoré sa z tohto dôvodu rozhodlo pre jeho zmenu. Tá má priniesť nový život a funkciu tomuto priestoru.
Výzva pre architektov a dizajnérov
V rámci projektu „Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026“ bola vyhlásená otvorená umelecká výzva. Architekti a dizajnéri môžu do apríla 2025 predkladať svoje návrhy na zlepšenie vzhľadu podchodu. „Cieľom je, aby podchod bol bezpečný, príjemný a vizuálne atraktívny. Zároveň chceme, aby tento priestor viedol k zvedavosti a reflektoval myšlienky Trenčín 2026,“ uviedla Lívia Gažová, manažérka projektu. V rámci výzvy sa očakáva, že návrhy budú zahŕňať interaktívne, vizuálne, svetelné alebo zvukové prvky, ktoré môžu zvýšiť zážitok z priestoru.
Podchod, ktorý je známy aj pre svoje spojenie s streetartom, sa zameria na to, aby novo vzniknutý dizajn nielen reflektoval historický kontext, ale aj podporil projekt Trenčín 2026. Vstupy do podchodu, ktoré sú dnes považované za zanedbané, by sa mali vďaka tejto zmene stať pomyselnou bránou do centra mesta.
Mestská investícia do modernizácie podchodu
Zatiaľ čo umelecká výzva sa zameriava na zmenu vzhľadu podchodu, mesto sa pripravuje na investíciu, ktorá zahŕňa aj presklenie vstupu zo strany parku, podobne ako to bolo vykonané pri vstupe pri Hoteli Elizabeth v roku 2012. Táto investícia má hodnotu 118-tisíc eur, pričom skutočná cena sa určí na základe verejného obstarávania. Práce by mali uskutočniť ešte v tomto roku.
Premena podchodu nie je novinkou. Už v roku 2012 prešiel podchod rozsiahlymi zmenami. „Vstup do podchodu od centra mesto presklilo, na oboch vstupoch podchodu pribudli výťahy. Pohyb z centra mesta na sídlisko Sihoť a opačne sa tak pre mamičky s kočíkmi a handicapovaných občanov stal bezproblémovejším. Vtedy práce vyšli na 200-tisíc eur, pričom polovicou sumy prispel vlastník hotela,“ priblížilo vedenie mesta.
V roku 2023 sa odstránili staré priečky a výklady, pričom podchod dostal nový strop, elektrické rozvody a osvetlenie. Tieto zmeny stáli 73-tisíc eur a pripravili priestor na ďalšiu modernizáciu. Po dokončení plánovaných zmien sa podchod zmení na moderný a príjemný tranzitný priestor, ktorý uľahčí každodenné presuny Trenčanov a spríjemní návštevy mesta.
Minútky zo Slovenska
- 14:40 Vlčiak napadol v Svätoplukove tehotnú ženu, ktorá skončila na zemi. Jej malý psík skončil v ostrých zuboch a neprežil
- 14:30 Žena si na detskom ihrisku v Martine prášila koberce, odháňala deti. Niektorí rodičia ju obhajujú
- 14:10 Polícia uzavrela Rázusovo nábrežie: Pri Moste SNP našli neznámy predmet
- 14:00 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete informácie o výskyte medveďov
- 14:00 FOTO: Nestihli ste prechádzku po rozkvitnutej Brdárke? Čerešňový raj očami fotografa vám vyrazí dych
- 13:59 Seniora z Oravy hľadajú už tretí týždeň. Do terénu vyrazili policajti na koňoch, hasiči aj desiatky dobrovoľníkov
- 13:30 VIDEO: Fotograf nechal kameru vo Veľkej Fatre. Pózoval mu medveď, vlk, líšky, diviak a dokonca aj kamzíky
- 13:20 FOTO: Toto zostalo z obľúbeného levického kúpaliska, ktoré bolo kedysi živým miestom, ľudia vyčítajú úpadok aj mestu
- 13:00 Exstarosta bratislavského Nového Mesta prehovoril o príbehu sakúr na Trnavskom mýte
- 13:00 FOTO: Čo bude s Námestím mládeže vo Zvolene? Obyvatelia prišli s viacerými návrhmi ako priestor oživiť
- 13:00 FOTO: Pri Belianskom rybníku pribudli nové toalety, polepšia si tak turisti aj cyklisti
- 13:00 Na rad prišiel ďalší most v Ploskom, pre rekonštrukciu ho uzavrú na niekoľko mesiacov. Kadiaľ povedie obchádzka?
- 12:35 VIDEO: Cyklisti v Martine zrazili korčuliarku. Mladú ženu nechali so zlomenou sánkou ležať na zemi a ušli
- 12:16 Spadnutý strom komplikuje dopravu pod Tatrami, cesta je prejazdná len v jednom pruhu
- 12:11 Hľadá sa mladučká Simonka zo Smrečian. Zmizla počas víkendovej noci, nikto nevie, kde môže byť