Trenčín zasiahnu tropické teploty, večer ich vystriedajú silné búrky - SHMÚ vydal viacero výstrah


Foto: Trenčín zasiahnu tropické teploty, večer ich vystriedajú silné búrky - SHMÚ vydal viacero výstrah Foto: ilustračná - pixabay

Trenčín dnes potrápi počasie. SHMÚ vydal viacero výstrah. Dnes sa totiž na našom území strieda príliv tropického vzduchu so studeným. Najprv nás potrápia vysoké teploty, večer búrky a zajtra sa má výrazne ochladiť. 

Nepodceňujte vysoké teploty

Počas dnešného dňa bude na území Slovenska vrcholiť príliv tropického vzduchu. Práve ten spôsobí vysoké teploty, pred ktorými dnes meteorológovia upozorňujú.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 1. stupňa pred vysokými teplotami. Tento stupeň výstrahy platí až do 19:00. Nepodceňujte preto pobyt na priamom slnečnom žiarení a pitný režim. Vysoké teploty môžu na území Bratislavy a celého kraja dosiahnuť hodnotu až 33 °C.

„V okrese Trenčín sa OJEDINELE očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 °C. Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ informoval SHMÚ.

Ako vidieť na mapke očakávaných teplotných anomálii, tak dnešné teploty budú až o 8 °C vyššie ako je dlhodobý teplotný priemer na súčasnú ročnú dobu. (ZDROJ: imeteo.sk)

Večer vystriedajú horúčavy silné búrky


Večer vystrieda teploty príliv studeného vzduchu. Vďaka tomu sa môžu na našom území tvoriť silné búrky. SHMÚ preto vydal výstrahu 1. stupňa pred silnými búrkami, ktorá platí predbežne od 18:00 až do polnoci. Búrky môžu sprevádzať silné lejaky, čo môže spôsobiť aj zmeny hladiny vodných tokov. Na cestách buďte počas silného dažďa radšej opatrní a nepodceňujte situáciu.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h). Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ uvádza SHMÚ. 

Studený front, ktorý k nám bude večer prúdiť od severozápadu, môže spôsobiť výrazné ochladenie. Zajtra by mali byť teploty počas dňa podstatne nižšie, a to od 13 do 20°C. 

Počasie sa začne meniť vo štvrtok večer, kedy začne počasie na našom území ovplyvňovať studený front, ktorý prinesie búrky. Počas noci k nám za týmto studeným frontom začne prenikať veľmi studený vzduch od severozápadu

Počasie sa začne meniť vo štvrtok večer, kedy začne počasie na našom území ovplyvňovať studený front, ktorý prinesie búrky. Počas noci k nám za týmto studeným frontom začne prenikať veľmi studený vzduch od severozápadu. (ZDROJ: imeteo.sk)


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: SHMÚ, imeteo.sk