Netradičný súdny spor. Žalobkyňa v Trenčíne sa radila s umelou inteligenciou


Učiteľka sa na súde v Trenčíne obhajovala radami umelej inteligencie

Foto: Netradičný súdny spor. Žalobkyňa v Trenčíne sa radila s umelou inteligenciou
Foto: Ilustračné. Zdroj: canva.com, Mesto Trenčín

Použitie umelej inteligencie (AI) v právnej praxi sa stáva realitou aj na Slovensku. Kuriózny prípad sa odohral na súde v Trenčíne, kde žalobkyňa pri svojej obhajobe využila odpovede od AI nástrojov, ako sú ChatGPT, Copilot (Bing) a iAsk.ai, informuje pluska.sk

Na tento neobvyklý moment upozornil advokát Patrik Ozimanič, ktorý sa na sociálnej sieti podelil o skúsenosť zo súdneho sporu, kde zastupoval klienta. V ňom sa učiteľka základnej umeleckej školy domáhala zrušenia okamžitého skončenia pracovného pomeru. Pri argumentácii sa okrem iného odvolávala na odpovede umelej inteligencie.

Súd AI nepresvedčila

Podľa Romana Tarabusa, hovorcu trenčianskych súdov, sa učiteľka obrátila na umelú inteligenciu s otázkou, od ktorého dňa sa počíta obdobie uvedené vo vete: „Dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru je Vaša neospravedlnená absencia a nedostavenie sa do zamestnania v období od ukončenia Vašej rodičovskej dovolenky 29.05.2023.“ Zaujímalo ju predovšetkým, aký význam má v tejto súvislosti predložka „od“. Okresný súd v Trenčíne jej žalobu zamietol a Krajský súd v Trenčíne tento verdikt potvrdil.

Sudcovia zároveň riešili otázku, do akej miery môže byť AI využitá pri rozhodovaní právnych sporov. Krajský súd zdôraznil, že empatia a individuálne posúdenie každého prípadu sú nenahraditeľné ľudským faktorom.

„Rozhodovanie sudcom je zárukou spravodlivého procesu. AI môže byť v justícii prínosom, no nemôže nahradiť mentálnu činnosť sudcu, ktorý vníma všetky súvislosti a nuansy konkrétneho prípadu,“ uviedol Krajský súd v rozsudku.

Budú nás súdiť roboti?

Tento prípad otvára širšiu diskusiu o budúcnosti AI v justícii. Advokát Ozimanič vyvolal na sociálnych sieťach debatu otázkami: „Mali by nás súdiť roboty? Myslíte si, že raz budú? Dokážu rozhodnúť spravodlivo a v súlade s právom?“

Súdy v tomto prípade dospeli k jasnému záveru: umelá inteligencia môže byť užitočná ako podporný nástroj, no konečné rozhodnutie musí zostať v rukách človeka.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Trenčianskom kraji