Skalka ožije umením počas Medzinárodného sympózia ORA ET ARS 2018, pripravený je bohatý program


Foto: Skalka ožije umením počas Medzinárodného sympózia ORA ET ARS 2018, pripravený je bohatý program Foto: visittrencin.sk

11. ročník Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS - SKALKA 2018 sa uskutoční už v dňoch od 18. do 24. júna.

Cieľom podjatia je aj prostredníctvom umenia propagovať starobylé pútnické miesto - Skalku pri Trenčíne. Aj takýmto spôsobom si umelci uctia Sv. benedikta, ktorý je patrónom Európy a jeho nasledovníkov, sv. Andreja-Svorada a Beňadika, ktorí sa stali patrónmi Nitrianskej diecézy.

Na podujatie zavíta aj tento rok viacero umelcov nie len zo Slovenska

Areál Malej a Veľkej Skalky, okolitej krajiny i samotného Trenčína tak vytvorí priestor pre individuálnu kreativitu umelcov z rôznych oblastí, ako napríklad sochárov, maliarov a spisovateľov.

Tento rok na podujatie zavíta 13 umelcov vo výtvarnej sekcii, z toho 2 prídu z Poľska, 1 z Maďarska a 1 z Čiech. V literárnej sekcii príde 7 umelcov, z toho 1 z Čiech.

Pripravený je aj bohatý sprievodný program

Slávnostné otvorenie sympózia sa uskutoční v pondelok 18. 6. o 16.00 hodine v Diecéznej svätyni sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Malej Skalke a spojené bude aj so sv. omšou.


Na druhý deň otvoria v Kongresovej sále TTSK aj Kultúrno-historický seminár OKNO do histórie pozorovania hviezd. Na seminár nadviaže pozorovanie nočnej oblohy o 21.00 hodine v Astronomickej pozorovateľni prof. Alojza Cvacha na budove Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne.

20. júna o 10:00 sa začne stretnutie s literátmi v spoločenskej miestnosti Verejnej knižnice Michala Rešetku v Trenčíne. Pripravené je autorské čítanie poézie Rudolfa Dobiáša a účastníkov literárnej sekcie sympózia. 

Slávnostné ukončenie odštartuje prezentáciu diel

Sympózium ukončí v sobotu 23. 6. o 17.00 hodine prvá prezentácia diel vytvorených počas podujatia a autorské čítanie účastníkov literárnej sekcie ORA ET ARS – SKALKA 2018. Spolu s kultúrnym programom sa prezentácia uskutoční v Diecéznej svätyni sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Malej Skalke.

Slávnostná vernisáž s kultúrnym programom a prezentáciou výtvarných a literárnych diel vytvorených na sympóziu za účasti autorov sa uskutoční už tradične v deň hlavnej púte na Skalku v sobotu 21. júla o 15.00 hodine v areáli kláštora na Veľkej Skalke. 

„Výber diel z 11. ročníka Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2018 bude už o pár dní po slávnostnej vernisáži inštalovaný vo výstavných priestoroch Trenčianskeho samosprávneho kraja, kde bude výstava do konca júla. V auguste sa diela presunú do trenčianskej Mestskej veže, kde si ich návštevníci budú môcť pozrieť do 20. augusta,“ informovalo mesto Trenčín.

Hlavný organizátorom sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2018 je Mesto Trenčín. Spoluorganizátormi sú Trenčiansky samosprávny kraj, Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne, Farský úrad Skalka nad Váhom, Beňadik, n. f ., T-VIA o. z. Vstup na podujatia je voľný.

Miesto: Skalka pri Trenčíne
Dátum: 18.06.2018 - 16:00    24.06.2018 - 18:00


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu