Trenčín môžu opäť potrápiť silné búrky a výdatné dažde, SHMÚ vydal výstrahu 1. stupňa pre celý kraj


Foto: Trenčín môžu opäť potrápiť silné búrky a výdatné dažde, SHMÚ vydal výstrahu 1. stupňa pre celý kraj Foto: ilustračná - pixabay.com

Meteorológovia aj dnes varujú pred silnými búrkami a dažďom, a to aj napriek tomu, že sa v porovnaní s predchádzajúcimi dňami na väčšine územia Slovenska výrazne ochladilo. Nad našim územím sa vlní studený front, ktorý môže spôsobiť tvorbu búrok.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 1. stupňa pred búrkami pre celú oblasť Trenčianskeho samosprávneho kraja.

„V okrese Trenčín  sa OJEDINELE očakáva výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo  pre ľudské aktivity.  S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky,  pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h),“ uvádza SHMÚ.  

Meteorológovia tiež upozorňujú, že silné dažde môžu spôsobiť dočasné zmeny hladiny vodných tokov. Prívalové dažde môžu spôsobiť aj návalové stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov a podjazdov.


Výstraha platí pre všetky okresy kraja, teda pre Bánovce nad Bebravou, Ilavu, Myjavu, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považskú Bystricu, Prievidzu, Púchov a Trenčín.

Podľa portálu imemeto.sk sa zatiaľ výrazné búrky tvoria prevažne v oblasti severného Slovenska a popoludní až večer by mali zasiahnuť aj južnejšie oblasti. Pozor si treba však dávať na celom území krajiny.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: SHMÚ, imeteo.sk