K zvýšeniu poplatkov za komunálny odpad muselo pristúpiť aj mesto Stará Turá. Od roku 2025 sa poplatok zvyšuje o 10 %, čo predstavuje sumu 50 eur na osobu za rok. Tento nárast sa týka fyzických osôb aj podnikateľov, a je dôsledkom viacerých faktorov, ktoré výrazne ovplyvnili náklady na zber a spracovanie odpadu.
„Dôvodom je rastúca cena za jeho spracovanie a nedostatočné triedenie odpadu v našom meste. Aktuálne triedime menej, než by sme mohli, a to má výrazný dopad na financie mesta aj na životné prostredie,“ informovalo mesto svojich občanov.
Samospráva sa snaží svojim obyvateľom vysvetliť, prečo bola nútená pristúpiť k zdražovaniu odpadu.
Poplatky za uloženie odpadu na skládku sa zvýšili o 10 %. „Tento krok je spôsobený nejasným prístupom Ministerstva životného prostredia SR k mechanicko-biologickej úprave odpadu (MBÚ). Hoci mala byť táto povinnosť zavedená od januára 2025, ministerstvo termín opakovane odložilo na rok 2027,“ uvádza samospráva vo svojom vyjadrení. Podľa jej slov Kopaničiarska odpadová spoločnosť už investovala do výstavby linky na MBÚ, čo zvyšuje jej náklady.
Rast cien energií, pohonných hmôt a ďalších prevádzkových nákladov ovplyvnil celkové náklady na zber a spracovanie odpadu, čo sa odrazilo na zvýšení poplatkov.
V roku 2024 došlo k výraznému nárastu množstva odpadu ukladaného na skládku, ktorý bol o viac ako 115 ton vyšší ako v predchádzajúcom roku. Tento trend ukazuje potrebu zlepšiť triedenie odpadu, čím by sa znížilo množstvo nákladného zmesového odpadu.
„Treba zdôrazniť, že čím budú ľudia menej triediť, tým sa bude zvyšovať množstvo odpadu odvezeného na skládku a o to viac sa budú navyšovať ceny poplatku za komunálny odpad,“ zdôrazňuje mesto.
Vzhľadom na zlý stav techniky, ktorá je v prevádzke už 20 rokov, je nutné investovať do jej obnovy. Táto potreba spôsobila problémy s dodržaním harmonogramu vývozu odpadu, a tieto náklady tiež prispievajú k zvýšeniu poplatkov.
Stará Turá zároveň zdôrazňuje, že triedením odpadu každý občan prispieva k ochrane životného prostredia a znižovaniu nákladov na odpadové hospodárstvo, keďže správne vytriedený odpad znamená menej zmesového odpadu, ktorý je potrebné ukladať na skládku.
Mnoho miestnych obyvateľov reagovalo na zvýšenie poplatkov s rozčarovaním, pričom vyjadrili nespokojnosť s neefektívnym triedením odpadu, nedostatočným zvozom a neustálym zvyšovaním nákladov. „Aktuálne triedime menej, hlavne kôli tomu, že nevidíme žiaden prínos pre občana v triedení odpadu. Stále dookola každý rok vyzývajú občanov na triedenie, ale namiesto zlepšenia sa len zvyšujú poplatky. Je smutné, že rovnaký komentár tu píšem aj teraz, ako pred rokom,“ poznamenal Mário.
Valéria sa sťažuje na plné kontajnery a sporadický zvoz odpadu. „Už koľkokrát sa mi stalo, že som nemala kam vysypať, lebo sa kontajnery nevyvážajú pravidelne, a aj keď sú vyvezené, sú plné a smeti padajú z nich. Nevidím, že by pre občanov mesto vyvíjalo väčšiu snahu,“ myslí si.
Niektorí občania tvrdia, že triedenie odpadu neprináša žiadne výhody a že platia rovnaké poplatky ako ostatní, napriek tomu, že sa o triedenie starajú poctivo: „Ešte by som rád počul, aké výhody mám, keď poctivo triedim odpad. Platím takisto ako aj ostatní. Zbytočne zavádzate ľudí,“ tvrdí Pavel.
„Minulý rok sa zvyšovali poplatky, teraz to robíte znovu. K tomu sa pridáva čoraz menej zvozu odpadu, kontajnery sa zobrali a ceny len rastú. To je podvod na občanoch,“ napísala Nela.
Mesto Stará Turá si uvedomuje, že zvýšenie poplatkov za komunálny odpad môže byť pre občanov nepríjemné, avšak ide o nevyhnutný krok na pokrytie rastúcich nákladov a splnenie legislatívnych požiadaviek. Mesto sa podľa slov vedenia aj naďalej bude usilovať o efektívne a ekologické nakladanie s odpadmi, pričom triedenie odpadu zostáva kľúčovým prvkom tohto procesu.