Colníci z Kriminálneho úradu Finančnej správy v uplynulých dňoch preverovali podozrivé faktúry pravovníčky jednej z automobiliek v Trenčíne. Len na dani z pridanej hodnoty mala žena spôsobiť škodu 1,4 milióna eur.
Od roku 2013 mala podozrivá vystavovať faktúry v hodnote nad 5 00 eur a ich úhrady cez registračnú pokladňu za služby ako sprostredkovanie, prenájom či opravy. Colníci z KÚFS na prípde pracovali už dlhšie. Podľa doterajšších informácií mali na podvodoch spolupracovať aj ďalšie 3 osoby.
Peniaze za fiktívne faktúry posielala podozrivá na účet svojej dcéry .
Platby za faktúry nad 5 000 eur prechádzali na osobný účet dcéry zamestnankye v hotovosti. Na teto účet jej dcéry vydala banka 8 bankomatových kariet. Podľa Finančnej správy malo v období od roku 2013 do 2017 prejsť cez účet viac ako 2 milióny eur. Finančné čiastky vyberali z účtu v hotovosti a po odpočítaní provízie od 2,5% do 5 z celkovej hodnoty faktúr ich doručili naspäť odberateľom.
„V účtovníctve, v povinnej daňovej evidencii a následne v podaných daňových priznaniach a v kontrolných výkazoch DPH za jednotlivé zdaňovacie obdobia, sa obchodné transakcie neuvádzali. Napriek tomu si odberatelia uplatňovali práva na odpočítanie DPH a znižovali si základy dane z príjmov,“ informovala Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy.
Niektoré z firiem, ktorým FS zaistila účtovné doklady už dane doplatili.
Colníci zaistili účtovné doklady spoločnosti a takmer tridsiatim jej odberateľom. Niektoré z týchto spoločností už medzičasom podali dodatočné daňové priznania a doplatili DPH aj DPPO, čím do štátneho rozpočtu odviedli viac ako 500 000 eur.
Za trestný čin skrátenia dane a poistného hrozí podozrivým osobám v prípade dokázania viny trest odňatia slobody vo výške 7 až 12 rokov.
Peniaze za vyplatenia faktúr posielala na účet svojej dcéry, na DPH spôsobila škodu 1,4 milióna eur