Peniaze za fiktívne faktúry posielala na účet svojej dcéry, na DPH vznikla škoda 1,4 milióna eur


Foto: Peniaze za fiktívne faktúry posielala na účet svojej dcéry, na DPH vznikla škoda 1,4 milióna eur Foto: ilustračná - pixabay.com

Colníci z Kriminálneho úradu Finančnej správy v uplynulých dňoch preverovali podozrivé faktúry pravovníčky jednej z automobiliek v Trenčíne. Len na dani z pridanej hodnoty mala žena spôsobiť škodu 1,4 milióna eur.

Od roku 2013 mala podozrivá vystavovať faktúry v hodnote nad 5 00 eur a ich úhrady cez registračnú pokladňu za služby ako sprostredkovanie, prenájom či opravy. Colníci z KÚFS na prípde pracovali už dlhšie. Podľa doterajšších informácií mali na podvodoch spolupracovať aj ďalšie 3 osoby.

Peniaze za fiktívne faktúry posielala podozrivá na účet svojej dcéry .

Platby za faktúry nad 5 000 eur prechádzali na osobný účet dcéry zamestnankye v hotovosti. Na teto účet jej dcéry vydala banka 8 bankomatových kariet. Podľa Finančnej správy malo v období od roku 2013 do 2017 prejsť cez účet viac ako 2 milióny eur. Finančné čiastky vyberali z účtu v hotovosti a po odpočítaní provízie od 2,5% do 5 z celkovej hodnoty faktúr ich doručili naspäť odberateľom.

„V účtovníctve, v povinnej daňovej evidencii a následne v podaných daňových priznaniach a v kontrolných výkazoch DPH za jednotlivé zdaňovacie obdobia, sa obchodné transakcie neuvádzali. Napriek tomu si odberatelia uplatňovali práva na odpočítanie DPH a znižovali si základy dane z príjmov,“ informovala Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy.


Niektoré z firiem, ktorým FS zaistila účtovné doklady už dane doplatili.

Colníci zaistili účtovné doklady spoločnosti a takmer tridsiatim jej odberateľom. Niektoré z týchto spoločností už medzičasom podali dodatočné daňové priznania a doplatili DPH aj DPPO, čím do štátneho rozpočtu odviedli viac ako 500 000 eur.

Za trestný čin skrátenia dane a poistného hrozí podozrivým osobám v prípade dokázania viny trest odňatia slobody vo výške 7 až 12 rokov.

 

Peniaze za vyplatenia faktúr posielala na účet svojej dcéry, na DPH spôsobila škodu 1,4 milióna eur

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: KR PZ Trenčín