Z Cannes do Trenčína prinesú Ozveny Áčka premietanie úspešných krátkych študentských filmov


Foto: Z Cannes do Trenčína prinesú Ozveny Áčka premietanie úspešných krátkych študentských filmov

Do Trenčína zavíta putovná prehliadka krátkych filmov s názvom Ozveny Áčka 2017. Záujemcom prinesie tento festival blok krátkych filmov, ktoré reprezentujú aktuálnu študentskú tvorbu na Slovensku. Premietanie je spojené aj s lektorským úvodom a diskusiou s tvorcami.

Podujatie sa uskutoční už 27. apríla v Artkine Metro so zahájením programu o 17:00. Vstup je voľný.

Trenčianski diváci tak budú mať jedinečnú možnosť pozrieť si filmy, ktoré súťažili na prestížnych filmových festivaloch ako napríklad Cannes alebo Toronto.

Projekt vznikol ako reakcia na doterajšiu absenciu akejkoľvek systémovej distribúcie študentských filmov na Slovensku. Z názvu podujatia vyplýva, že prehliadka nadväzuje na festival študentských filmov Áčko, ktorý sa každoročne koná na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave.

Cieľom projektu je priniesť aj študentskú kvalitnú filmovú tvorbu bližšie k divákom a priblížiť ju širšej verejnosti. Organizátori podujatia sa snažia tiež zvýšiť povedomie o nádejných slovenských filmároch, o ktorých sa ešte bude hovoriť. Aj renomovaní slovenskí režiséri ako napríklad Peter Bebjak, Iveta Grófová alebo Robert Kirchhoff začínali svoju kariéru ako študenti.

Najúspešnejším filmom zo 100 minútového bloku je hraný film Michala Blaška s názvom Atlantída, 2003. Snímka rozpráva príbeh ukrajinského páru, ktorý sa cez Slovensko snaží dostať do Nemecka. Svetovú premiéru mal v roku 2017 sna festivale Cannes v rámci sekcie Cinéfondátion. Do súťažnej dvadsiatky bol vybraný spomedzi 2400 študentských filmov z celého sveta. Odvtedy putuje po celom svete v rámci festivalov, pričom na 27. ročníku festivalu v Cottbuse vyhral cenu za najlepší krátky film.


Atlantis 2003/ Atlantída 2003 (trailer) from FTF VŠMU on Vimeo.

 

Svetovú premiéru na jednom z najprestížnejších filmových festivalov mal aj film Magic Moments z dielne Martiny Buchelovej, ktorý na festivale v Toronte súťažil v sekcii Short Cuts. Hovorí o dospievaní mladého dievčaťa a šťastnom sesterskom vzťahu.

Dokumentárnu tvorbu zastupujú filmy 43 rokov Bratislavského Metra a Chlebíčky – český unikát ženských režisérok Lucie Kašovej a Márie Pinčíkovej. Šesticu filmov uzatvára animovaný film Kontrast o toxickej láske a videoklip Yours, ktorý vyhral cenu KAMERA 2017 ako najlepší kameramanský počin v študentskom filme.

Viac o podujatí nájdete aj na facebookovej stránke udalosti. 

Oficiálnym organizátorom projektu je Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení v spolupráci so Sokratovým inštitútom. Realizačný tím tvoria študenti FTF VŠMU pričom Ozveny Áčka 2017 sú zároveň mikroprojektom študenta produkcie Romana Pivovarníka v rámci štúdia na Sokratovom Inštitúte.

Miesto: Artkino Metro, Trenčín
Dátum: 27.04.2018 - 17:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Festival Áčko