Pestovatelia na Považí pestujú druhy drieňa, ktorému predpovedajú veľkú budúcnosť v našich záhradách. Najznámejší je u nás drieň divoký, ktorý má trpkú chuť a nie je príliš obľúbený medzi záhradkármi. No pri Novom Meste nad Váhom pestujú odrody, ktoré môžu byť malé, veľké, sladké, či slané.
Dokonca sa drienky dajú fermentovať a tým pripomínajú chuťou obľúbené olivy z dovozu. Driene sa dajú šľachtiť, pestovať a aj rozmnožovať, stačí k tomu cit a porozumenie rastlinám. „Väčšinou ľudia poznajú divoké driene. Sú malé ako necht, pestované kultúrne odrody drieňa vedia byť veľké ako slivky, trojnásobne veľké,“ priblížil pre rtvs.sk ovocinár zo Škôlka Biele Karpaty Ján Veselý.
Pre know how si išiel pestovateľ Ľudovít Vašš až do Poľska. „Išli sme na pracovnú cestu do poľského arboréta, kde zhromaždili a uchovali odrody drieňa z Európy. Požiadali o očká, aby si driene mohli rozmnožiť,“ povedal ovocinár z Moravského Lieskového. V sade mu teraz rastie 50 rôznych odrôd drieňa. „Poznáme driene ružové, červené, žlté. Práve tie žlté chutia trochu po ananásoch,” dodal pán Vašš.
Z drieňu je možné vyrobiť džemy, drienkovicu, koláče, ale aj menej známe Slovenské olivy. „Fermentácie drieňov, nezrelých sa olivy používajú ako takzvané drieňové olivy, sa sfermentuje ovocie desať dní v slanej vode, potom vodu odstránime a pridáme olivový olej,“ prezradil ovocinár a dodal, že radi pridávajú aj cesnak alebo bylinky.
Rastliny sú dlhoveké a môžu byť použité aj do záhrad rodinných domov ako živý plot.
Prispejte nám na kávu
Nech sme bdelí a dokážeme prinášať nezávislé spravodajstvo aj o polnoci.
Prispieť na kávu