- 13. júl 2024 o 19:52
Budúcnosť Pohody je otázna, hovorí Kaščák. Na Slovensko má prísť aj majiteľ spoločnosti, ktorá stan stavala
Organizátori festivalu Pohoda zvolali deň po nešťastí tlačovú konferenciu. Pod stanom Slovenskej sporiteľne bolo zranených celkovo 29 ľudí. Z toho jedna žena bola zranená stredne ťažko. Záchranári vyvrátili medializované informácie, že by išlo o zlomeninu driekovej panvy. Žena mala zranený bedrový kĺb, záchranári informovali, že v teréne je diagnostika zložitejšia.
Vedúci festivalu Michal Kaščák sa poďakoval dobrovoľníkom, hasičom a organizátorom. Budúcnosť festivalu je podľa neho otázna. „Následky sú vzhľadom na to čo sa udialo, až nie také hrozivé. Je nám však ľúto každého zranenia. Uvedomujeme si, čo to pre mnohých ľudí znamená aj čo to znamená pre náš festival,“ povedal.
Na Slovensko príde aj majiteľ spoločnosti, ktorá stan postavila
Situácia je však podľa neho iná ako v roku 2009. Na Slovensko má dnes večer pricestovať aj riaditeľ spoločnosti, ktorá stan stavala a bude odpovedať aj na novinárske otázky. Spoločnosť funguje od roku 1989 a podľa informácií organizátorov, ide o vôbec prvý kolaps stanu, ktorý sa im stal.
Kaščák tiež opísal, ako sa organizačný tím rozhodoval, či festival zruší. „Vzali sme si krátky čas na premyslenie, boli sme si prezrieť areál a napokon sme sa rozhodli, že by sme nedokázali garantovať úplné bezpečie ľudí, ktorí by na festivale ostali. Rozhodli sme sa nepokračovať a toto rozhodnutie považujem za jediné správne,“ vysvetľuje.
Rybníček odmieta, že by vedeli situáciu predvídať
Tlačovej konferencie sa zúčastnil aj primátor Trenčína Richard Rybníček. Potvrdil, že búrka zasiahla aj mesto. „Bola to jednoznačne najsilnejšia smršť, ktorá v Trenčíne za posledné mesiace bola. Z mesta nám hlásili popadané stromy, takže sa to netýkalo len letiska. Michal Kaščák situáciu riešil s pokojom, bolo vidieť, že im na bezpečnosti návštevníkov záleží,“ povedal.
Rybníček tiež dementoval úvahy na sociálnych médiách, že by organizátori vedeli udalosť predvídať a manažérsky zlyhali. „Ak si niekto myslí, že sa to dalo určiť dopredu, že sa to dalo predvídať, tak nemá pravdu. Ak vám povedia, že o jednej máte skončiť festival, lebo o deviatej príde búrka, tak tí ľudia nevedia, čo to znamená,“ povedal.
Kaščák navyše potvrdil, že dostali informáciu, že sila vetra nemala presiahnuť výdrž stanu. „Ak by sme vyhlásili evakuáciu na záložnú evakuačnú plochu, tak by sme výrazne zvýšili koncentráciu ľudí a riziko zásahu bleskom,“ objasňuje Kaščák s tým, že za daných okolností robil jeho tím maximum. Prečo stan napokon spadol zatiaľ nie je zrejmé, prebieha policajné vyšetrovanie.
Minútky zo Slovenska
- 11:40 Trnavčan hľadá svedkov nehody, pri ktorej vodič zrazil jeho brata a z miesta ušiel. K nehode došlo na rušnej križovatke
- 11:30 Východniari, pripravte si pevné nervy pri cestovaní vlakom, na viacerých miestach na vás čakajú obmedzenia
- 11:15 Krvavá dráma pri športovej hale v Žiline má dohru. Útočník putuje do väzby, nožom zranil troch ľudí
- 11:10 VIDEO: Kto má odpratať nebezpečný, zhorený odpad pri Galvaniho ulici? Pozemok vlastní mesto, no spravuje ho Ružinov
- 11:00 Polícia pátra po nezvestnej, len14-ročnej Evelin z obce blízko Nitry
- 11:00 Dvojica z Lučenca pobavila internet, podľa domácich mala do igelitky brať stavebný materiál priamo z prerábky chodníka
- 11:00 VIDEO: Vzácne stretnutie blízko Prešova. Cyklista na chodníku spozoroval nečakaného obyvateľa
- 10:45 FOTO: Rodina pri Košiciach zažila cez víkend chvíle plné hrôzy, najprv začala horieť tuja, potom dom
- 10:40 Talentovaný Kukumberg sa po vážnej nehode pri Šamoríne a mesiacoch liečby objavil na invalidnom vozíku na štadióne
- 10:30 Druhá vlna energopomoci mešká. Niektorí nedostali ani prvý šek, ľudia sú v neistote
- 10:16 VIDEO: Ministerstvo obrany obnoví Vojenský umelecký súbor Jánošík, bude sídliť v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene
- 10:10 Polícia mala zadržať muža, ktorý napadol Ferenčáka. Mal byť na kamerových záznamoch, poslanec utrpel otras mozgu
- 10:00 Vlčiak napadol v Svätoplukove tehotnú ženu, ktorá skončila na zemi. Jej malý psík skončil v ostrých zuboch a neprežil
- 09:50 Na posledný aprílový týždeň sú na východe naplánované odstávky elektriny, niektorí nebudú mať ani vodu
- 09:38 FOTO: Na vjazde do Piešťan sa zrazilo niekoľko áut s autobusom. Z miesta hlásia zranených, zasahoval aj vrtuľník