Konflikty cyklistov a chodcov na Brezine sa stupňujú. Strety sú nebezpečné


Foto: Konflikty cyklistov a chodcov na Brezine sa stupňujú. Strety sú nebezpečné
Galéria: 8 fotiek
Foto: Mesto Trenčín

Les uprostred mesta. Takýto status má lesopark Brezina v Trenčíne, ktorý je snáď najobľúbenejším miestom oddychu pre Trenčanov a turistov z celého kraja. Vybudované atrakcie, chodníky pre peších, ale až aj traily lákajú veľké množstvo ľudí, ktorí nie vždy rešpektujú značenia, kto sa má kde pohybovať a potom vznikajú konflikty. Túto situáciu sa snaží upokojovať Občianske združenie.

Nadávky a nedorozumenia, či dokonca nebezpečné prekážky na ceste. Mesto Trenčín vybudovalo desiatky metrov nových chodníkov a trailov, aby mali ľudia možnosť bezpečne využívať potenciál parku. Každý z týchto chodníkov je označený značkou načo slúži a kto by sa mal po ňom pohybovať. „Projekt Bezpečný a atraktívny lesopark Brezina dostupný pre všetkých, má zabezpečiť rozšírenie cyklistickej a poznávacej infraštruktúry v lesoparku a zvýšenie bezpečnosti jeho návštevníkov,“ píše mesto na svojom webe


Galéria: 8 fotiek

Nie každý však dodržuje odporúčané rozdelenie a dochádza ku konfliktom. „Ja som bola svedkom ako staršieho pána takmer zrámovali deti na bicykloch. Veľmi sa rozčúlil, no dospelý, ktorý tam s nimi bol sa mu snažil vysvetliť, že sa pohybuje na trase určenej pre bicykle a deti jednoducho nemali šancu zabrzdiť skôr,” vysvetľuje situáciu Veronika.

Stupňujúcu situáciu sa snaží riešiť Občianske združenie spolu s mestom. „Stretli sme sa tu všetci naraz a začali vznikať také mierne konflikty,“ povedal  pre tvnoviny.sk Adam Babjak, člen cyklozdruženia OZ DIVO. Najzávažnejším problémom boli zatiaľ hodené nebezpečné prekážky na cyklotrasách. Tento problém sa rozhodli riešiť a vybudovali nové paralelné chodníky popri cyklotrasách, aby mohli trasu využívať cyklisti, ale aj chodci bez ohrozenia na zdraví. Nevyhnutné je však dodržiavať pokyny a pravidlá, tak aby bola zachovaná bezpečnosť všetkých. 

 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: