FOTO: O titul Strom roka 2024 bojujú aj dva z Trenčianskeho kraja. Kde nájdete najzaujímavejšie stromy?


FOTO: O titul Strom roka 2024 bojujú aj dva z Trenčianskeho kraja. Kde nájdete najzaujímavejšie stromy?
Galéria: 17 fotiek
Foto: ekopolis.sk

Nadácia Ekopolis každý rok vyhlasuje súťaž o najkrajší strom roka. Do finále sa tento rok dostalo 12 najzaujímavejších stromov z celého Slovenska, medzi ktorými sú aj tie z Trenčianskeho kraja. Ide už o 22. ročník súťaže, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Stromy mohli do ankety nominovať jednotlivci, mestá, školy či organizácie. Z nich odborná porota vybrala 12 finalistov, ktorí teraz bojujú o víťazstvo. Prvé tri víťazné stromy čaká odmena v podobe dendrologického posudku a odborné ošetrenie v hodnote 300 eur. Ošetrenia sa dočkajú aj ďalšie stromy, ktoré sú vybrané spomedzi všetkých nominovaných stromov odborníkmi. 

Vŕba biela – smútočná

Do finále sa prebojovala vŕba z Prievidze, ktorá má takmer 130 rokov. Je vysoká 20 metrov a jej obvod je 468 centimetrov. Vŕbu tam mal zasadiť prvý správca prievidzskej železničnej stanice Eugen Kiss ešte v roku 1896, keď do mesta prišiel prvý vlak. Strom tam dodnes môžeme nájsť. Stále víta a vyprevádza vlaky i ľudí, ktorí nimi prichádzajú a odchádzajú na hornú Nitru.

Bola svedkom smutných tragédií, čo sa stali na priecestí. Vlani utrpela následkom silného vetra odlomenie jednej vetvy a bez náležitého ošetrenia iste časom podľahne skaze. Nominovali ju práve tí, ktorí sa boja o jej budúcnosť a túžia, aby tu bola čo najdlhšie.


Foto: Vŕba biela – smútočná. Zdroj: ekopolis.sk

Bošácka hruška

Odbornú porotu zaujala aj hruška z obce Bošáca v okrese Nové Mesto nad Váhom. Siaha so výšky 10 metrov a jej obvod je 195 centimetrov. Je stará 150 rokov a dodnes slúži ako orientačný bod, keďže na jej vrchole zvykne byť umiestnená vlajka.

Vznikla tak, že zatúlané semienko uniesol vietor alebo vtáča spod neďaleko stojacej hrušky, zapustilo korienky na slnečnom úpätí vrchu Lysica, ktorý sa týči nad Bošácou. Bošácka dolina je typická bohatou ovocinárskou tradíciou, kde sú mohutné semenáče hrušiek neodmysliteľnou súčasťou bielokarpatskej krajiny a tvoria jej charakteristický obraz. Okolie stromu je vyhľadávaným miestom pre svoje poveternostné podmienky pre vyznávačov paraglidingu, každý rok sa tu súťaží v lietaní historických modelov lietadielok.

Ako môžete hlasovať?

O víťazovi môžete rozhodnúť aj vy na tomto odkaze. Hlasovať sa dá štyrmi spôsobmi, a to na webe www.stromroka.sk, prostredníctvom hlasovacieho lístka, formou sms správy alebo na sociálnej sieti. Hlasovanie trvá do 30. septembra.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: