Dážď, vietor aj krúpy. Pre niektoré okresy Trenčianskeho kraja platia výstrahy pred búrkami


Foto: Dážď, vietor aj krúpy. Pre niektoré okresy Trenčianskeho kraja platia výstrahy pred búrkami Foto: canva.com

Počas dnešného dňa môžeme v niektorých lokalitách Trenčianskeho kraja očakávať výskyt búrok. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) z tohto dôvodu vyhlásil výstrahu prvého stupňa. Obyvatelia okresov Ilava, Považská Bystrica, Púchov a Prievidza by však mali spozornieť.

Od rána 8:00 až do večera 18:00 hod. sa na týchto miestach ojedinele očakáva lejak s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami, ktoré môžu poškodiť vegetáciu. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.

Zdroj: SHMÚ

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ informuje SHMÚ.

Pozor by ste mali dať aj pri zosilnení vetra, ktorý môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch, ako je lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a podobne. Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: