Trenčiansky samosprávny kraj predstavil ekologický projekt. Na hornej Nitre môžu premávať vodíkové autobusy


Foto: Trenčiansky samosprávny kraj predstavil ekologický projekt. Na hornej Nitre môžu premávať vodíkové autobusy Foto: Facebook/Trenčiansky samosprávny kraj

Prímestskú autobusovú dopravu v regióne hornej Nitry čakajú zmeny. Trenčiansky samosprávny kraj chce v rámci nej obstarať desať vodíkových autobusov. Výška nákladov by mala predstavovať 10,4 milióna eur, pričom financie na zakúpenie vozidiel môže župa získať z eurofondov z Programu Slovensko. Informuje o tom regionálny denník MY Horná Nitra.

Z projektu sa môžu tešiť najmä obyvatelia okresov Prievidza a Partizánske. Ide o pilotné riešenie, ktoré má overiť možnosť ekologizácie verejnej autobusovej dopravy prostredníctvom náhrady fosílnych palív za elektrinu a čistý vodík.

„Predmetom projektu je obstaranie desiatich elektrických autobusov s palivovými článkami, ktoré sa stanu súčasťou vozidlového parku, ktorá zabezpečuje verejnú autobusovú dopravu v regióne hornej Nitry, konkrétne prímestskú autobusovú dopravu na desiatich vybraných linkách,“ priblížila vedúca odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK Martina Lamačková.


Do jedného autobusu sa zmestí najmenej 57 cestujúcich, pričom jedno státie bude vyhradené pre invalidný vozík alebo detský kočík. Desať nových liniek môže tak spolu odviezť 52-tisíc ľudí. Za rok sa môže ušetriť až 494 ton emisií.

K realizácii projektu by malo dôjsť v rokoch 2024 až 2026. Záujem o autobusy bez emisií pre mestskú hromadnú dopravu má aj samospráva mesta Handlová. V rámci toho jej Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky schválilo nenávratný finančný príspevok vo výške 1,73 milióna eur.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: