FOTO: Motoristi v Domaniži jazdia po zmodernizovanej ceste. Ktoré úseky plánuje župa dobudovať?


FOTO: Motoristi v Domaniži jazdia po zmodernizovanej ceste. Ktoré úseky plánuje župa dobudovať?
Galéria: 7 fotiek
Foto: tsk.sk

Župa v považskobystrickom okrese výrazne investovala do zlepšenia cestnej infraštruktúry. Prebiehala tam rekonštrukcia cesty druhej triedy II/517 – Považská Bystrica (most Orlové) – Domaniža, v rámci ktorej prešli modernizáciou hneď 4 etapy. Ďalšia 5. a 6. etapa vedie od konca obce Prečín až do Domaniže a z hľadiska dopravy je veľmi frekventovanou.

Je to úsek, ktorý má takmer 5 km, pričom táto modernizácia stála viac ako 5 mil. eur s DPH. Zhotoviteľ, ktorým bola spoločnosť EUROVIA SK, a. s., zrealizoval túto rekonštrukciu za 13 mesiacov… Pri odbočke na Počarovú pribudla jedna autobusová nika. Súčasťou tejto modernizácie boli aj nové priechody pre chodcov či bezpečnostné prvky,“ zhrnul trenčiansky župan Jaroslav Baška.

Okrem samotného telesa cesty a jej podložia prešlo rekonštrukciou aj 6 mostných objektov a 9 priepustov.

Rekonštrukčné práce prebehli podľa stanoveného harmonogramu. Lehota výstavby sa predĺžila z dôvodu nepredvídaných prác, ktoré boli nutné kvôli stabilizácii nevhodného podložia v úseku medzi 12,070 km až 13,678 km. Aj napriek dynamickému priebehu stavby sa nám podarilo rekonštrukciu dokončiť bez vážnejších problémov a v požadovanej kvalite,“ uviedol stavbyvedúci Ondrej Brňák.


Starosta obce Domaniža dodal, že ak sa im podarí nájsť zdroje, v pláne majú vybudovať cyklotrasu, ktorá by šla súbežne s cestou. Samotná cesta je veľmi zaťažovaná kamiónovou dopravou v smere od Rajca.

Túto cestu zničili stroje, ktoré vozili materiál na vybudovanie železnice cez Považskú Bystricu. Štát sa na nás doslova vykašlal, preto som rád, že práve VUCka prebrala toto bremeno, našla na jej rekonštrukciu peniaze cez eurofondy a pomohla našej obci… Nie je to žiadne plátanie, ako vidíme niekde v iných krajoch a mestách, ale hĺbková rekonštrukcia, ktorá vydrží možno 30 - 40 rokov,“ vysvetlil starosta obce František Matušík.

Župa plánuje dobudovať aj koniec tejto cesty z Domaniže smerom na hranicu so Žilinským krajom, ale aj 2. etapu tejto cesty, ktorá vedie z Považskej Bystrice od obchodného domu Tesco až k nadväzujúcemu úseku pred Prečínom.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: