FOTO: Chcete si vypestovať vlastnú zeleninu či bylinky? V Handlovej vyrastie nová komunitná záhrada


FOTO: Chcete si vypestovať vlastnú zeleninu či bylinky? V Handlovej vyrastie nová komunitná záhrada
Galéria: 13 fotiek
Foto: handlova.sk

V Handlovej vyrastie nová komunitná záhrada, a to aj vďaka iniciatíve Kristíny Chovancovej, ktorá spája eko-dobrovoľníkov. Na brigádach sa im spoločne podarilo vyčistiť od odpadu viaceré lokality v meste.

Naposledy sa dobrovoľníci zišli v sobotu 8. júna na prvej zo série brigád, ktorými chce občianske združenie Earth Angel založiť v lokalite nad bývalou pekárňou novú komunitnú záhradu. Vybudovanie komunitnej záhrady prispeje k zveľadeniu plochy mesta, ktorá nebola roky využívaná.

Zarastená plocha pripomínala miestami čiernu skládku. Aktivisti z občianskeho združenia Earth Angel túto lokalitu postupne vyčistili od odpadu, dobrovoľníci odstránili už tisícky vriec.

Pozemok sa nachádza v kritickej zóne, je veľmi citlivý na antropogénnu činnosť a nevhodný na stavebné zásahy a terénne úpravy, preto je potrebné ho zachovať v podobe parkovej a sadovej úpravy, aby bol zabezpečený neobmedzený prístup k jeho ošetreniu, resp. revitalizácii sanačných prvkov,“ píše mesto na webe.

Kristína Chovancová založila občianske združenie Earth Angel v roku 2022, so zámerom zveľaďovania životného prostredia a verejných priestorov v Handlovej.


Získané prostriedky sa neskôr použijú na dobudovanie komunitnej záhrady, konkrétne na vysadenie živého plota - s jeho výsadbou sa plánuje na začiatok jesene, na nákup kompostéra a iných drobných záhradných pomôcok. Kupovať budeme aj štrk a drevo na vytvorenie lavičiek, ktoré budú na betónových základoch, ktoré sa už na pozemku nachádzajú,“ uviedla K. Chovancová.

Teraz nasleduje séria brigád, ktorými zabezpečenia kosbu, vyčistenie pozemku a odstránenie starých roxorov. Okrem socializačného cieľa chcú dobrovoľníci pomôcť aj ekologickej myšlienke a používať prevažne dažďovú vodu, nepoužívať pesticídy, vysadiť poľné rastliny a kvety bohaté na nektár pre včelstvo.

Ak vás táto myšlienka zaujala, môžete pomôcť pridaním ruky k dielu na brigáde alebo finančnou podporou cez platformu donio. Prípadne, ak máte chuť dopestovať si vlastné bylinky či zeleninu, stačí vyplniť prihlášku na stránke Earth Angel.

Predpokladaný začiatok sa posunul, záhrada sa pre verejnosť otvorí v priebehu júla a od budúceho roka by mohla už fungovať na 100% vybavená a plne funkčná,“ vyjadrila nádej Kristína Chovancová.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: