- 23. jún 2024 o 10:30
Máte pokazenú práčku alebo televízor? Spotrebiče vám po novom musia opraviť aj po záruke
Nevyhadzovať, ale recyklovať, taký je cieľ Európskej únie (EÚ). Európsky parlament schválil smernicu, ktorou sa výrobcovia zaväzujú, že tovar musia opraviť aj po uplynutí záruky. Ide o spotrebnú elektroniku, akou sú napríklad televízory, práčky, smartfóny, vysávače a iné. Zoznam výrobkov by mal byť postupne doplnený, píše portál tvnoviny.sk.
Vďaka smernici tak môžu byť výrobky kvalitnejšie. „Spoločnosti nebudú chcieť, aby sa im v servisoch tieto produkty otáčali,“ uviedol odborník na elektroniku Roman Calík.
Zmení sa aj záručná doba, ktorá sa v prípade pokazenia výrobku počas dvoch rokov používania predĺži o jeden rok. Nárok na opravu bude mať zákazník aj po záruke za primeranú cenu a v primeranom čase. Spoločnosti tak budú musieť držať určité súčiastky na výrobky aj po uplynutí záručnej doby.
Namiesto nového repasovaný
Ak sa zákazníkovi pokazí spotrebič, spoločnosť mu bude musieť poskytnúť možnosť požičať si náhradný výrobok, kým je ten jeho v oprave. V prípade, ak oprava nie je možná, spoločnosť mu musí poskytnúť možnosť kúpy repasovaného zariadenia za nižšiu cenu. Európska únia v tomto prípade počíta s myšlienkou ekológie, keďže na skládkach sa hromadia tony predčasne nevyužívaných elektrospotrebičov.
Nová legislatíva ukladá výrobcom povinnosť zabezpečiť cenovo dostupné opravárenské služby v rozumnej lehote, ako aj informovať spotrebiteľov o práve na opravu. Cieľom tohto opatrenia je motivovať spotrebiteľov, aby si namiesto výmeny výrobku zvolili jeho opravu, predĺžili tak ich životnosť a podporili udržateľnejšiu spotrebu. Zároveň chcú oživiť opravárenský trh a znížiť náklady na nové nákupy.
Po definitívnom schválení smernice členskými štátmi EÚ a zverejnení v úniovom vestníku budú mať krajiny dva roky na to, aby ju začlenili do vnútroštátnej legislatívy.
Minútky zo Slovenska
- 07:30 Vrakunčanke niekto cez noc zaplnil smeťami celý kontajner pred domom. Obyvatelia debatujú, čo v takom prípade robiť
- 07:00 FOTO: Už o pár dní ožije po zotmení hrad Sklabiňa. Odhalí príbehy, ktoré bežne nepočuť, má to jedinú podmienku
- 07:00 Na rad prišiel ďalší most v Ploskom, pre rekonštrukciu ho uzavrú na niekoľko mesiacov. Kadiaľ povedie obchádzka?
- 26.04. VIDEO: Cyklisti v Martine zrazili korčuliarku. Mladú ženu nechali so zlomenou sánkou ležať na zemi a ušli
- 26.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 26.04. FOTO: Peter sa vrátil do Kremnice z Talianska a otvoril si tu vlastný obchodík, obyvatelia si ho okamžite obľúbili
- 26.04. Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v tomto meste
- 26.04. FOTO: Pri košickom jazere to počas jarných dní vyzerá ako z rozprávky, pozrite sa na krásne zábery od pani Hany
- 26.04. Pred 178 rokmi tu ľudia povstali za slobodu. Tento príbeh spod malej veže na Orave dodnes mnohí nepoznajú
- 26.04. V Trnave pribudli nové kamery s reproduktormi, tie vás môžu aj verejne napomenúť. Novinka vzbudila poriadne vášne
- 26.04. Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v Nitre
- 26.04. VIDEO: Obiehať Teslu sa nevyplatí. Bratislavčan tak prišiel o vodičák za tri sekundy
- 26.04. Poslanca Jána Ferenčáka fyzicky napadli pred jeho dcérou, prehovoril o tom, čo sa stalo
- 26.04. Smrteľná nehoda neďaleko Banskej Štiavnice: Cyklista sa zrazil s policajtkou v aute, na mieste zomrel
- 26.04. PROGRAM: Košické Benátky, svetelná párty aj umenie v uliciach. Nenechajte si ujsť veľkolepé oslavy mesta Košice