K Trenčínu sa blíži veľká búrka: Pre celý kraj platia výstrahy 2. stupňa, očakáva sa lejak aj krúpy


Foto: K Trenčínu sa blíži veľká búrka: Pre celý kraj platia výstrahy 2. stupňa, očakáva sa lejak aj krúpy

V najbližších dvoch hodinách zasiahne Trenčiansky kraj silná búrka. Podľa aktuálnych radarových snímok k nám prichádza smerom od Rakúska a Česka. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 2. stupňa, ktorá trvá až do 06:00 hod. ráno.

Podľa nej sa vo všetkých okresoch Trenčianskeho kraja môžu vyskytnúť silné búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 30 - 50 milimetrov za pol hodinu, s nárazmi vetra 70 - 110 km/h a s krúpami.

„Výskyt sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká. Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb,“ spresňujú meteorológovia.Intenzívny dážď môže podľa varovania SHMÚ vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie a pod.).

Silný vietor môže zasa spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách, elektrickom vedení a ďalších objektoch. Lietajúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Popadané stromy alebo iné nahromadené škody môžu obmedziť až paralyzovať dopravu.

Krúpy môžu poškodiť vegetáciu, väčšie krúpy môžu poškodiť strechy, skleníky, automobily a pod. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.

Aktuálna radarová snímka | Zdroj: SHMÚ

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: