FOTO: Aj takto sa dajú využiť parkovacie miesta. Na Palackého ulici pribudne prvý trenčiansky parklet


FOTO: Aj takto sa dajú využiť parkovacie miesta. Na Palackého ulici pribudne prvý trenčiansky parklet
Galéria: 3 fotky
Foto: trencin2026.sk

Dajú sa kreatívne využiť dve parkovacie miesta? Na to prídete vďaka prvej inštalácii projektu Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026, ktorú pre mesto vytvoril nórsky architekt Sami Rintala.

Parklet je dočasná architektonická inštalácia vytvorená na parkovacom mieste, ktorá poskytuje priestor na trávenie času. Ukazuje nám, ako inak by mohlo byť využité parkovacie miesto, ak by neslúžilo autám,“ vysvetľuje iniciatíva Trenčín 2026 na svojom webe.

Prvý trenčiansky parklet vytvoril nórsky architektonický ateliér Rintala – Eggertsson, ktorý sa špecializuje na stavby z dreva. Svojou formou môže pripomínať rímsky chrám alebo hustý les stromov. Sami Rintala sa pri tvorbe parkletu inšpiroval dedičstvom Trenčína, rímskym odkazom aj krásnou okolitou prírodou.

Stavba parkletu bude prebiehať pred Galériou M. A. Bazovského na Palackého ulici. Jeho výsledná forma bude odhalená v rámci programu podujatia Korzo Palackého v sobotu 22. júna o 10:00 hod. Následne bude s autorom parkletu diskusia o trenčianskej architektúre v stánku Inštitútu participácie Trenčín. Rozhovor povedie viceprimátor Patrik Žák.
Prečítajte si viac: