FOTO: Diaľničný most v Považskej Bystrici sa zafarbil do červena, ide o prejav spolupatričnosti


FOTO: Diaľničný most v Považskej Bystrici sa zafarbil do červena, ide o prejav spolupatričnosti
Galéria: 6 fotiek
Foto: Facebook/NDS

Národná diaľničná spoločnosť sa rozhodla zapojiť do svetového dňa hemofílie. Táto nevyliečiteľná genetická porucha spôsobuje pacientom veľké bolesti a nezastaviteľné krvácanie, ktoré predstavuje vážne ohrozenie života. Na znak spolupatričnosti s ľuďmi bojujúcimi s týmto nepríjemným ochorením sa na červeno rozsvietili diaľničné mosty v Prešove a Považskej Bystrice. 

Dnešný deň – 17. apríl – dáva pravidelne príležitosť cez verejnú osvetu hovoriť o tom, ako vyzerá život pacienta s vrodeným krvácavým ochorením,“ napísala spoločnosť. Na iniciatívu upozornil aj primátor Považskej Bystrice Karol Janas. Ako pripomenul, na Slovensku žije s ochorením, ktoré sa prejavuje poruchou zrážanlivosti krvi, viac ako 700 pacientov. Až tretina z nich sú deti. 


Choroba je známa aj tým, že v minulosti bola rozšírená u členov mnohých kráľovských rodín v Európe. S diagnózou, ktorá kedysi predstavovala rozsudok smrti, sa dnes vďaka modernej medicíne dá žiť plnohodnotný život. 17. apríl je tak aj pripomienkou vedeckého pokroku, ktorý skutočne zachraňuje životy. 
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu