Župné knižnice sa tešia z nových kníh a nárastu návštevníkov, v minulom roku boli mimoriadne úspešné


Foto: Župné knižnice sa tešia z nových kníh a nárastu návštevníkov, v minulom roku boli mimoriadne úspešné Foto: Trenčiansky samosprávny kraj

Vo všetkých župných knižniciach pribudli nové knihy. Vo Verejnej knižnici Michala Rešetku v Trenčíne, Považskej Bystrici a Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi si na zoznam bibliotéky v roku 2017 pripísali aj novinky, ktoré sa stretli s veľkým ohlasom a záujmom verejnosti.

Prírastok nových kníh vo Verejnej knižnici Michala Rešetku v Trenčíne predstavoval oproti roku 2016 nárast viac ako 35%, čo predstavuje viac ako 8 tisíc nových knižničných jednotiek.

Ponuka rôznorodých žánrov podujatí, ktorých bolo počas roka 552, prilákala do knižnice takmer 12 700 nvštevníkov. Celkovo prišlo do knižnice v Trenčíne v roku 2017 viac ako 151 000 čitateľov.

„Knižničný fond bol rovnomerne dopĺňaný na všetkých pobočkách knižnice novinkami beletrie aj odbornej literatúry. Najžiadanejší boli autori oddychovej literatúry ako Dominik Dán, Jo Nesbo či Táňa Keleová – Vasilková, z odbornej literatúry sa najčastejšie požičiavali knihy z oblasti pedagogiky a manažmentu,“ prezradila najčastejšie výpožičky ľudí z knižničného fondu trenčianskej knižnice jej riaditeľka Gabriela Krokvičková. Fond obsahuje viac ako 221 tisíc kníh.   

 Považskobystrická knižnica sa teší z nárastu čitateľov a z vydávania vlastného časopisu.  

„Začali sme vydávať časopis-občasník Knihárik, v ktorom verejnosti umožňujeme nahliadnuť do „kuchyne“ knižnice: poskytujeme informácie o konaných podujatiach, dávame do povedomia verejnosti kolegyne, ktoré píšu poéziu a prózu, hrajú divadlo, zúčastňujú sa rôznych celoslovenských súťaží. V časopise tiež dostávajú priestor aj regionálne osobnosti,“ uviedla riaditeľka knižnice Považskej knižnice v Považskej Bystrici Ivana Knappová.


Považskobystrická knižnica v Považskej Bystrici zorganizovala v roku 2017 celkom 510 kultúrno-spoločensko-vzdelávacích podujatí, takmer tridsiatka bola zameraná na znevýhodnené skupiny obyvateľov. Okrem nich privábil ľudí do knižnice aj jej knižničný fond, ktorý ku koncu roka obsahoval viac ako 83 tisíc knižných jednotiek. Návštevnosť v minulom roku presiahla viac ako 65 tisíc ľudí.

 Hornonitrianska knižnica v Prievidzi sa tešila z vysokej návštevnosti na 413 podujatiach a privítala viacero zaujímavých hostí.  

„V roku 2017 sme pripravili pre našich návštevníkov všetkých vekových kategórií 413 podujatí, ktorých sa zúčastnilo 9 105 účastníkov,“ priblížila riaditeľka Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi Viera Masaryková.

V minulých rokoch sa bežná návštevnosť 300-400 podujatí počas roka sa pohybovala nad úrovňou 8 tisíc ľudí. Knižničnému fondu bibliotéky na hornej Nitre pribudlo oproti roku 2016 celkom 1 151 nových kníh.

Pozvanie na podujatie zaradené v projekte História na dlani – s podtitulom Po hrôzach vojny či Holokaust prijala okrem iných aj posledná žijúca Prievidžanka, Ružena Becková, ktorá hrôzy koncentračného tábora prežila na vlastnej koži.

Župné knižnice sa spolu v roku 2017 podpísali pod organizáciu 1 445 podujatí, ich celková návštevnosť sa v roku 2017 pohybovala na úrovni viac ako 225 tisíc ľudí.   


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj