Lukáš z Trenčína navštívil za 4 roky 500 hradov. Ktoré sú podľa lovca hradov tie najkrajšie?


Foto: Lukáš z Trenčína navštívil za 4 roky  500 hradov. Ktoré sú podľa lovca hradov tie najkrajšie?
Galéria: 11 fotiek
Foto: Lukáš Maleček

Lukáš Maleček sa narodil v Trenčíne, neskôr sa presťahoval do obce Malá Hradná. Má 37 rokov, manželku aj dve deti, napriek tomu si vždy nájde čas pre svoju ďalšiu vášeň. Sú ňou hrady, ktorých už stihol navštíviť počas štyroch rokov viac než päťsto, na Slovensku aj v zahraničí. To je jedným z dôvodov, prečo si vymyslel pseudonym „Lovec Hradov“.

Ako tvrdí, projekt vznikol úplnou náhodou v roku 2021 počas pandémie. Lukáš mal viac voľného času a ten investoval do cestovania. Neostal iba na Slovensku, zatúlal sa aj do Česka, Rakúska, Slovinska, Talianska, Poľska, Maďarska či Chorvátska. Ľuďom sa postupne začali páčiť jeho výlety.

Lukáš je zároveň správcom jednej z najväčších skupín o hradoch na sociálnych sieťach. Každý rok organizuje stretnutie fanúšikov na rôznych hradoch. Ide o podujatia, na ktorých môžu dobrovoľníci prispieť na konkrétny hrad. Naposledy ním bol Tematín, kde sa dohromady vyzbieralo cez 1 700 €.

Okrem toho robí školské besedy, kde deťom rozpráva o hradoch a cestovaní, motivuje ich, aby spolu s rodičmi začali objavovať kultúrne pamiatky. „Na Slovensku som už navštívil viac ako 200 hradov či historických miest vo všetkých krajoch. Snažím sa ich propagovať, takisto históriu a zaujímavé miesta u nás, ale aj v zahraničí. Väčšinou so mnou cestuje celá rodina a navštevujeme rôzne zaujímavé miesta,“ prezradil Lukáš.

Širokej verejnosti dáva prostredníctvom sociálnych sietí zaujímavé tipy na výlety a rady, kde sa dá dobre ubytovať a poprípade najesť. Ako o sebe Lukáš prezradil, cestuje odmalička, pretože už rodičia ho brávali na rôzne výlety. To isté sa snaží vštepovať aj svojim deťom.

5 najkrajších slovenských hradov podľa Lukáša

Hrad Lietava - Je to zrúcanina jedného z našich najmohutnejších hradov. Vďaka občianskemu združeniu, ktoré sa oň stará, je toto miesto dokonalým tipom na výlet.


Liptovský Hrádok - Ponúka jedny z najlepších komentovaných prehliadok, aké Lukáš u nás navštívil. Súčasťou hradu je aj kaštieľ, v ktorom sa môžete ubytovať a zažiť tak nevšedný zážitok.

Trenčiansky hrad - Je jedným z našich najzaujímavejších hradov, čo sa týka polohy, ale aj histórie. Tá sa začala doslova písať od roku 179 vďaka rímskemu nápisu, ktorý nájdete na hradnej skale.

Hrad Šariš - Je rozlohou jedným z našich najväčších hradov. Počas roka sa na ňom usporadúva kopec zaujímavých podujatí. O hrad sa starajú skvelí ľudia z občianskeho združenia Hradba Šariš.

Hrad Kamenica - Jeho posledné zvyšky Lukášovi počarovali. Ide o úžasné miesto s krásnymi výhľadmi.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo