ZOZNAM: Darčekov z týchto e-shopov sa pravdepodobne nedočkáte, sú rizikové


Foto: ZOZNAM: Darčekov z týchto e-shopov sa pravdepodobne nedočkáte, sú rizikové Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

Nákupy cez internet sú obzvlášť v predvianočnom období vyhľadávaným spôsobom, ako jednoducho vyriešiť nákupy darčekov pod stromček. Internetové obchody na rozdiel od tradičných nákupov v kamenných predajniach so sebou prinášajú nemalé riziká.

V tom lepšom prípade vám môže pribudnúť starosť so zlým, rozbitým či nefunkčným darčekom. V tom najhoršom prídete o peniaze a darčeka sa vôbec nedočkáte.

Na čo si dať pozor?

Zlatým pravidlom nakupovania cez internet je vždy overovať, kde nakupujete. Môže sa totiž stať, že aj dôveryhodne vyzerajúca stránka je v skutočnosti sofistikovanou napodobeninou oficiálneho e-shopu. Najprv skontrolujte webový odkaz, stačí, ak je v odkaze iná koncovka, napríklad namiesto .com koncovka .sk alebo naopak.

Zároveň vždy overte, aké informácie sú na stránke online obchodu zverejnené – či je k dispozícii kontakt, sídlo, prípadne aké iné informácie o sebe obchod zverejňuje. Ak ich zverejňuje málo alebo ich nezverejňuje vôbec, radšej si nákup dobre rozmyslite.

Nenechajte sa zlákať ani najjednoduchším trikom internetových podvodníkov – podozrivo nízkou cenou. Ak viete, že vami vyhľadávaný tovar sa štandardne predáva za úplne inú cenu, ide o jasný signál, že niečo nie je v poriadku.


V takýchto prípadoch vám môžu pomôcť aj recenzie zákazníkov, ktoré sú verejne prístupné na rôznych webstránkach.

Zoznam rizikových e-shopov

Slovenská obchodná inšpekcia vedie na svojej webstránke zoznam e-shopov, ktoré považuje za rizikové kvôli nedodržiavaniu niektorých zákonných povinností, medzi ne zaraďujú tieto e-shopy:

Zaradenie internetových stránok na zoznam je len odporúčaním SOI pre spotrebiteľov, aby nákup na internetových stránkach dôkladne zvážili. V žiadnom prípade ale nejde o úplný zoznam rizikových e-shopov,“ zdôraznila polícia.

V zozname sú uvedené rôzne stránky, od e-shopov registrovaných v zahraničí, kde nie je možné uskutočniť kontrolu dodržiavania zákonných povinností, až po stránky, ktoré fungujú iba ako sprostredkovateľ tovaru pre iné spoločnosti alebo tie, ktoré vám tovar nedodajú a svojich práv sa od nich dožadujete zbytočne.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu