FOTO: Strastiplná životná púť tohtoročného vianočného stromu v Handlovej


FOTO: Strastiplná životná púť tohtoročného vianočného stromu v Handlovej
Galéria: 12 fotiek
Foto: archív mesto Handlová

Handlovské námestie už zdobí vianočný strom. Ako aj po minulé roky je to smrek obyčajný a jeho výška je úctyhodných 16 metrov. Ako informovalo mesto na svojich stránkach, po viacerých rokoch tento strom nedostali darom.

„Smrek rástol pri bytovom dome na Ulici 29. augusta v Handlovej a v deň výrubu dosahoval úctyhodných 21 metrov. Pri jeho sadení bol zvolený nevhodný sadovnícky postup, čo spôsobovalo komplikácie súčasným obyvateľom bytovky,“ upresnilo mesto s tým, že jeho koreňový systém narúšal priľahlé spevnené plochy prístupových komunikácií a základy bytovému domu, celodenne zatieňoval priľahlé byty a v zimnom období museli obyvatelia zatienených bytov z dôvodu nevhodnej výsadby vynakladať vyššie náklady spojené s vykurovaním.

Namiesto neho mesto vysadí ďalšie stromy. „V zmysle výrubového povolenia za tento strom mesto vysadí 6 kusov geograficky pôvodných a tradičných drevín. Výsadba bude cielená racionálnejšie, bude dodržaná odstupová vzdialenosť, tak aby v budúcnosti nevznikali rovnaké problémy. Stromy budú vysadené so zreteľom na umiestnenie inžinierskych sieti v zmysle územného plánu mesta Handlová,“ priblížila samospráva.

Strom precestoval len 250 m od miesta výrubu, čím mesto zanechalo minimálnu uhlíkovú stopu. „Slávnostne bude stromček rozsvietený v stredu 6. decembra počas Mikuláša na Námestí baníkov, ktorý začína o 17.00 hodine,“ upresnilo mesto na záver.Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu