Rana pre zdravotníctvo. Vedenie nemocnice v Partizánskom vysvetľuje, prečo musí zavrieť pôrodnicu


Foto: Rana pre zdravotníctvo. Vedenie nemocnice v Partizánskom vysvetľuje, prečo musí zavrieť pôrodnicu Foto: ilustračné foto archív pixabay

Pôrodnica v Partizánskom ktorá v roku 2022 zrealizovala 327 pôrodov, tento rok to bolo do dnešného dňa 258 pôrodov, o pár dní končí. Informáciu potvrdil manažér komunikácie, marketingu a hovorca siete Penta Hospitals Tomáš Kráľ, pod ktorú nemocnica v Partizánskom patrí.

„Partizánska nemocnica je z personálnych dôvodov ku dňu 15. decembra nútená dočasne prerušiť prevádzku gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a neonatológie. Posledný plánovaný pôrod bude pôrodnica schopná prijať do pondelka 11. decembra,” upresnil T. Kráľ s tým, že nemocnica bude naďalej vykonávať gynekologické zákroky v režime jednodňovej starostlivosti.

„Prebiehajúca reforma nemocničnej siete a jej nesprávne interpretovanie na verejnosti  a v médiách vytvorila atmosféru neistoty a zdravotníckemu tímu okolo pôrodnice neponúkla ďalšiu perspektívu. Kombinácia výpovedí, odchodov do predčasného dôchodku alebo skrátené úväzky majú za následok stav, kedy nemocnica už nie je schopná zabezpečiť nepretržitú a bezpečnú prevádzku. Nepodarilo sa to, žiaľ, zvrátiť ani napriek enormnej snahe vedenia nemocnice, celej siete a mesta. Faktom je, že dnes platná legislatíva nepočíta od budúceho roka s touto pôrodnicou a tento stav je len logickým dôsledkom,” vysvetlil T. Kráľ.

Hovorca siete nemocníc zároveň uviedol, že vedenie partizánskej nemocnice vyzve všetkých okresných gynekológov a pediatrov o pomoc pri záchrane miestnej pôrodnice. Podľa jeho slov bez nich nebude možné prekonať túto nelichotivú personálnu situáciu.

Generálny riaditeľ siete Penta Hospitals Radoslava Čuha doplnil, že je pre nich absolútnou prioritou zabezpečiť stabilnú prevádzku ostatných oddelení. „Menšie regionálne nemocnice typu Partizánskeho a ich personál potrebujú mať istotu ďalšej perspektívy. Je najvyšší čas prestať používať prívlastky ako druholigové, či komunitné nemocnice alebo “doliečováky”. Toto si dnes musia uvedomiť vrcholoví politickí predstavitelia, médiá, ako aj všetci aktéri v našom zdravotníctve,” zdôraznil Radoslav Čuha.  
 

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu