Dramatická záchrana. Demolácia komína v Handlovej sa skončila takmer katastrofou


Foto: Dramatická záchrana. Demolácia komína v Handlovej sa skončila takmer katastrofou
Galéria: 4 fotky
Foto: archív HaZZ TN

Práce na odstraňovaní komína poznačila nešťastná udalosť, pri ktorej zasahovali hasiči. Ako informoval Marián Petrík z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne, 25. novembra, krátko pred jedenástou hodinou predpoludním bola ohlásená žiadosť o pomoc pri záchrane zranenej osoby z výšky.

„Udalosť sa stala počas demolačných prác na banskom komíne vo výške cca 60 metrov, počas ktorých osoba spadla mimo plošinu, následkom čoho zostala visieť vo vnútri komínového telesa, uchytená v postroji. Udalosť sa stala v meste Handlová, v okrese Prievidza,“ upresnil M. Petrík s tým, že na miesto udalosti boli okamžite vyslaní ôsmi príslušníci Hasičského a záchranného zboru z Handlovej a Prievidze s výškovou technikou a tromi ďalšími zásahovými vozidlami.

„Po príchode hasičov na miesto udalosti bolo zistené, že zranenú osobu sa ďalším trom kolegom pracujúcim na komíne podarilo vytiahnuť späť na plošinu, kde jej poskytovali prvú pomoc,“ priblížil M. Petrík a dodal, že zasahujúci hasiči poskytli zranenému predlekársku pomoc a ošetrenie. „Osoba bola zabalená do termofólie, zateplená dekami a po stabilizovaní postupne pripravovaná na evakuáciu. Počas toho hasiči vytvorili kotviace body a spustili 60 metrov dlhé laná do vnútra komína,“ doplnil M. Petrík.

Ako hovorca hasičov ďalej uviedol, následne sa jeden z hasičov spustil do komína, ktorý postupne očisťoval vnútorné prstence komína od sutín, nakoľko tieto by počas transportu mohli ohrozovať zostupujúce osoby. V spodnej časti komína, kde sa nachádzal otvor hasiči ukotvili nadstavovací rebrík.

„Po očistení zostupovej cesty bola zranená osoba naviazaná na člena lezeckej skupiny, ktorý s postihnou osobou bezpečne zlanil komínom k pripravenému rebríku. Tu si zranenú osobu prevzal ďalší lezec, ktorý po zaistení zraneného transportoval na zem, kde bol odovzdaný do starostlivosti privolanej posádky Záchrannej zdravotnej služby,“ uzavrel M. Petrík.Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu