Známy slovenský väzeň, ktorý ušiel z Leopoldova, sa pýtal na slobodu. Takto to s ním dopadlo


Foto: Známy slovenský väzeň, ktorý ušiel z Leopoldova, sa pýtal na slobodu. Takto to s ním dopadlo Foto: Marián Michalko

Ľubomír Behan sa zapísal do povedomia Slovákov tým, že sa mu v roku 2016 podarilo ujsť z leopodovskej basy. Útek bol pomerne úspešný, Behan sa ukrýval pred políciou niekoľko mesiacov, až ho napokon našli v dome jeho otca pri Piešťanoch. Teraz sa odsúdený zločinec pýta na slobodu z väznice v Ilave, kde si odpykáva trest.

Behan túži po slobode, pritom už v minulosti sa o jeho podmienečnom prepustení rozhodovalo a súd mu slobodu vtedy zatrhol. Dôvodom bolo aj negatívne hodnotenie z väzenia, kde sa nechová príliš vzorne. Tentoraz nepožiadal o podmienečné prepustenie sám, spravilo to za neho Občianske združenie Integrasa, ktorého cieľom je vytvárať podmienky pre zapájanie sa menšinových etník do rozvoja Slovenskej republiky.

Predseda Občianskeho združenia Integrasa Karol Richter povedal, že ho kontaktoval kamarát, ktorý pozná Behanovho otca, preto sa pustil do boja o jeho prepustenie na slobodu.  “U mňa zavážila ľudskosť. Položme si otázku, ktorý by, keby mal možnosť, neutiekol? Každý jeden, lebo však sloboda je pre nich všetko. O ľudskosť ide. Odsedel si svoj trest, sedí svoj trest, má ešte nejaké problémy, my ho vieme resocializovať,” povedal K. Richter s tým, že za 12 rokov sa snaží dostať takto človeka spoza mreží tretíkrát.

Občianske združenie tvrdilo, že má pre väzňa v prípade prepustenia na slobodu zabezpečený byt aj prácu. Na súde však napokon neuspelo. Dôvodom je nielen Behanovo negatívne hodnotenie spoza mreží, ale aj fakt, že aktuálne prebieha na súde v Trnave proces, kde Behana súdia za vraždu. Ide o prípad vraždy českej podnikateľky, ktorú mal zavraždiť Behan spolu s komplicom.


Odsúdený Behan na pojednávaní v base povedal, že si je vedomý svojich chýb a snažil sa sudkyňu presvedčiť, že sa správa vzorne.“Mal som dva disciplinárne tresty, ale polepšil som sa. Bol som aj disciplinárne odmenený. Pracoval som mimo pracovného času a dostal som aj 4 pochvaly,”  vypovedal Behan.

Prokurátor ale skonštatoval, že keď sa snaží dostať občianske združenie obžalovaného na slobodu, je to varenie z vody. Upozornil na fakt, že nik z občianskeho združenia sa doposiaľ s odsúdeným nestretol. Sudkyňa zase poukázala na to, že Behan má z väzenia  negatívne hodnotenie a to rozhodne nedáva záruku, že na slobode bude viesť riadny život.

Behan sa pritom vydal na zločinecké chodníčky už v ranom veku. Prvýkrát bol odsúdený už v mladistvom veku. V roku 2008 ho odsúdili za to, že sa vlámal do dvadsiatich pivníc a bytov. Neskôr v páchaní zločinov pokračoval, a to hneď lúpežou, ku ktorej mu pre útek z basy pribudol aj trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia. V roku 2017 sa ako obžalovaný ocitol pred súdom opäť za to, že si požičal auto, ktoré nevrátil, ale zrejme predal.

Prečítajte si viac: